„Je třeba nastavit nějaké mantinely lžím a manipulacím. Lidé pana Okamury překročili opakovaně únosnou mez, naposledy když vědomě zcela změnili text mého staršího tweetu a vesele jej šířili dál s cílem poškodit Piráty. To, že na základě jimi šířených hoaxů a lží na jejich oficiálních komunikačních kanálech pak řada obyčejných lidí často vulgárně vyhrožuje nejen mně, ale i dalším politikům od Pirátů, je jen důsledkem toho, na jaké emoce Okamurovci míří a jaké vyvolávají,“ tak začíná předseda České pirátské stránky příspěvek o tom, že hnutí Svoboda a přímá demokracie, prostřednictvím advokátní kanceláře, poslal předžalobní výzvu.

Pražská SPD na Facebooku v květnu zveřejnila obrázek s autentickou grafickou podobou sociální sítě a Bartošova profilu s nepravým komentářem pirátského předsedy. Podle Pirátů zveřejnilo SPD na Facebooku v minulosti i další manipulativní a lživé příspěvky vůči straně. Jednalo se například o příspěvky z profilu „Pirátská Pravda“. Piráti vyzývají, aby hnutí Tomia Okamury se jim omluvilo.

Tomio Okamura mezi tím musí řešit jiný problém. Liberecká SPD ve svém příspěvku na Facebooku opěvovala u příležitosti zaniklého Dne Pohraniční stráže její činnost při ostraze linie železné opony. Přihlásila se tak významnému dni, který se slavil za socialismu. Smyslem ochrany hranic bývá především snaha bránit se vnějšímu nepříteli, za dob komunistické vlády v Československu tomu však bylo naopak: pohraničníci omezovali vlastní občany. Z hlediska oficiálního zakotvení Pohraniční stráže do struktury ozbrojených sil měl klíčový význam Zákon č. 69/1951 Sb. O Pohraniční stráži, přijatý 11. července 1951.

Podle analytika Romana Máci příspěvek na sociální síť umístil Bronislav Kalvoda. „Broňa je asistentem poslance za SPD Vícha a zastupitelem Jilemnice. Jako správný “vlastenec” rád komunikuje s ruským Sputnikem, šíří hoaxy a nenávist a sám sebe označuje za agenta Kremlu,“ zjistil Roman Máca.

Šéf SPD Tomio Okamura se od příspěvku distancoval. „Úplně jsem se zděsil, když jsem to uviděl. Jsem z komunisty perzekvované rodiny. Okamžitě jsem nechal ten příspěvek smazat,” řekl Právu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.