Blíží se volby a stejně jako v posledních letech, tak i letos to znamená krom seriózní kampaně s konkrétními body i antikampaně založené na lžích a manipulacích.

Na sociální síti Facebook se začala šířit falešná stránka „Pirátská pravda“. Stránka se tváří jako informační kanál České pirátské strany. Tedy, pravda, ne moc povedený. Místo loga Pirátů tu neznámý autor vložil znak Antifašistické akce, tedy ultralevicové organizace. Autor se snaží vydávat „skandální“ prohlášení. „Věříme, že bychom v ČR mohli v první vlně přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé,“ píše se v jednom z nich. Lidé nesdílí jen samotné příspěvky této falešné stránky, ale i screenshoty z ní. Jeden má například více jak 500 sdílení.

Že jde o falešnou stránku musí být každému jasné od pohledu. Kromě špatného loga má stránka i minimum fanoušků. K dnešku cca 160. Stránka samozřejmě není jakkoliv propagovaná Piráty, ti se od ní naopak distancují.

Kým ovšem stránka je hojně sdílena, je SPD. Ať již jde o voliče, lídry strany v různých městech nebo dokonce jde o oficiální stránky místních a krajských organizací.


Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.