Náš web psal nedávno o Petře Fajmonové Rédové, která tvrdí ve videiích, že ve vakcíně proti COVID-19 jsou nebezpečné složky, dokonce údajně nějaké bakterie nebo čip. To je samozřejmě nesmysl.

Dokazovat to mají videa Jakuba Šťastného (podle původního jména účtu Jaroslava Furcha), která však nedokazují vůbec nic. Respektive dokazují to, že se krev při styku s vnějším prostředím sráží (vytváří se sraženiny). Tento proces je samozřejmě správný a bez něj by nikdo z nás nepřežil. Srážení krve je důležitým procesem hemostázy, tedy zástavy krvácení. Vzniklá krevní sraženina ucpe defekt ve stěně cévy a zamezí tak krvácení.

A právě videa, která mají dokazovat údajnou nebezpečnost vakcín, neukazují nic jiného, než jak se krev sráží. Se stejnými záběry přichází například video z roku 2009. Jinými slovy, když kapku krve nanesete na laboratorní sklíčko (Petriho misku), začne se okamžitě srážet.

Jak lze manipulovat se vzorky krve pod mikroskopem psal už v roce 2015 Český klub skeptiků Sisyfos. V jejich pokusech mj. vidíme podobné záběry jako na aktuálních videiích. Jediné tedy, co víme, že krev očkovaných se sráží stejně jako krev neočkovaných. Překvapující.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.