Sociální síť Facebook se rozhodla nedávno smazat stránku projektu Otevři svou mysl a profil zakladatele Davida Formánka. Dříve byl smazán i jeho YouTubový kanál. Projekt patří k těm největším dezinformačním projektům v ČR. Překládaná videa projektu  se šíří na sociálních sítích poměrně virálně, některá mají desítky tisíc zhlédnutí.

Zablokování stránky a profilu je však polovičatým řešením. Sociální síť totiž neblokuje odkazy na videa z jeho webových stránek a dalších videoplatforem, na kterých se hojně objevují dezinformace. Odkazy na videa tak šíří na Facebooku stále například Jan Hnízdil, astrolog Antonín Baudyš a mnoho dalších.

Na konci roku chce svou činnost ukončit spolek Český Portál, který stojí za dezinformačními projekty jako EUportal a ePortal. Tyto weby byly populární především v době migrační krize. „Důvody jsem nastiňoval již v minulosti. Je to především ekonomická neudržitelnost provozu, kdy nás bojkotují vyhledávače i reklamní společnosti, čili příjmy jsou nízké a zdaleka nepokryjí náklady. Ale dostavila se již po 17 letech i určitá únava a nedostatek sil i času,“ píše Lukáš Petřík.

Letos skončil také dezinformační web Arfa.cz. Jeho provozovatel Ondřej Höppner totiž zemřel.

Jiří Černohorský je výraznou osobností dezinformační scény. Jak píšou Čeští elfové, jedná se o člověka s extrémně silným příklonem k Rusku, který se nebojí řečnit na veřejnosti. Strhl na sebe takovou pozornost, že zaujal i marketéry prezidenta Zemana, kteří ho před časem pozvali do volebního štábu. Zároveň vystupuje jako organizátor proruských demonstrací, nebojí se kontroverzí, vulgarit a urážek jak na veřejnosti, tak na sociálních sítích. Mnohokrát byl pro výtržnosti zatčen. V roce 2015 byl policií zatčen, když se snažil vzít ztečí úřad vlády.

Nedávno zavzpomínal na projekt Občanského hnutí, kde byl krátce předsedou. Následně byl sesazen. Nakonec Občanské hnutí ani nekandidovalo do sněmovny. Údajným viníkem úpadu politické strany je Pavel Krejčí. Pavel Krejčí dříve podnikat v oblasti realit a marketingu a stal se šéfem agentury Gladio marketing. Kromě toho byl členem monarchistické politické strany Koruna Česká, za niž v předčasných parlamentních volbách 2013 kandidoval.

Černohorského rozčílilo, že právě Krejčí nyní chce sjednotit různé administrátory pochybných facebookových skupin. A při vzpomínce na něj mu doslova ukápla i slza. Tvrdí, že ho Krejčí z hnutí vyloučil protizákonně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.