Na internetu se virálně šíří video právníka Reinera Fuellmicha, který prý chce podat hromadnou žaloba za zločiny proti lidskosti. Důvodem mají být nepřesné PCR testy. „Pravděpodobnost toho, že pozitivní výsledek testu je falešně pozitivní, je mezi 89 – 94 % neboli téměř jistá,“ tvrdí. Video rozšířil dezinformační projekt Otevři svou mysl, který šíří spoustu nesmyslů, a samozřejmě i v tomto případě se jedná o dezinformace.

Podle studie Oxfordské univerzity se přesnost PCR testů pohybuje mezi 95-99 %. To samé dokazují i jiné studie. Výsledky řady dostupných studií PCR testů ukazují, že nereagují s žádnými jinými viry, včetně jiných koronavirů.

PCR metoda se využívá nejenom k vědeckým potřebám, ale například i ke kontrole potravin, pro zjišťování GMO a geneticky modifikovaných složek, nebo pro účely identifikace osob v kriminalistice či genetické genealogii.

Infektolog MUDr. Peter Sabaka k tomu píše: Metoda PCR je navržena tak, aby řetězce, které se při ní používají, přesně zapadly jen a jen do RNA viru SARS-CoV-2. Vyšetření na koronavirus SARS CoV-2 se realizuje hlavně výtěrem, kterým se odebere stěrem z nosu, který obsahuje mrtvé vydrolené buňky sliznice a v nich se hledá nukleová kyselina viru. Nukleová kyselina zvaná RNA se hledá metodou PCR. Ta využívá kratší řetězce nukleové kyseliny, které přesně zapadnou do RNA koronaviru jako klíč do zámku. Tyto řetězce jsou vyvinuty tak, aby se navázaly pouze na RNA SARS-CoV-2. V přístroji, ve kterém se PCR vyšetřuje, se virová RNA pomnoží, aby se dala zobrazit a dokázat její přítomnost. Pokud se ve vzorku, kterou vyšetřujeme, nenachází RNA koronaviru SARS-CoV-2, tak se krátké řetězce nukleové kyseliny využívány metodou PCR nemají na co navázat, ve zkumavce nedojde k namnožení RNA a tedy při vyšetření se nic nezobrazí a výsledek je negativní. Pokud je výsledek pozitivní, pacient má v nose koronavirus SARS-CoV-2. Jelikož při metodě PCR se používají řetězce nukleové kyseliny, které přesně zapadnou do RNA koronaviru, dokážeme metodou PCR jen přítomnost viru SARS-CoV-2. Podobně jako jedním klíčem otevřeme jen jedny dveře. Metoda PCR se používá již dlouhá léta jako velmi přesná metoda diagnostiky různých infekčních chorob právě pro její vysokou spolehlivost.“

V České republice momentálně roste počet pozitivních testů, ale také lidí hospitalizovaných v nemocnicích a bohužel i úmrtí na COVID-19. Zatímco na konci září bylo hospitalizováno 1028 osob s COVID-19, dnes (12.10.2020) je to již více jak dvojnásobek.

Analýza celého videa od AFP 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.