Češi rozhodli, koho pošlou do Evropského parlamentu. 36,45 % voličů rozhodlo, že volby do Evropské parlamentu vyhraje hnutí ANO, druhá bude koalice SPOLU. Třetí skončila koalice Přísahy a Motoristů. Europoslancem se tak stane Filip Turek, který v minulosti oslavoval Adolfa Hitlera a obchodoval s dezinfekcí jako léčivem nebo prodával takzvané „Zappery“. Přísaha získala přes 10 % hlasů a jde předpokládat, že hlavní motivací byl nesouhlas s tzv. Green Dealem a zákazem výroby spalovacích automobilů od roku 2035.

Posilují také komunisté. Respektive, ke Kateřině Konečné se přidá právník Ondřej Dostál, který šířil nejen v době vrcholící pandemie COVID-19 řadu dezinformací. Dostál byl nejprve expertem Pirátů, poté co se s nimi neshodl na postojích k pandemii, v březnu a dubnu 2023 vystoupil jako řečník na protivládních demonstracích organizovaných Jindřichem Rajchlem. Nakonec však kandidoval jako nestraník za koalici Stačilo. Uvidí se tedy, zda Dostál posílí levicovou frakci, nebo se přidá například k „identitářům“.

Neuspěla naopak Petra Rédová, která za koalici kandidovala až pátá a přestože získala 3. nejvyšší počet preferenčních hlasů z koalice, mandát europoslankyně nezískala a pro nízký počet preferenčních hlasů bude až třetí náhradnicí.

Za neúspěch musí volby považovat i hnutí SPD. Společně s Trikolorou získalo jen 5,73 % hlasů, což je nejnižší volební výsledek od vzniku hnutí. Mandát obhájil Ivan David, který je znám prokremelskými postoji. Naopak Petr Mach nebo Zuzana Majerová skončili bez mandátu.

Pokud černým koněm voleb kromě Přísahy měla být i strana PRO Jindřicha Rajchla, volby to vůbec nepotvrdily. Strana se sice stala nejsilnější stranou bez zisku mandátu, zisk 2,15 % hlasů však musí hodnotit jako neúspěch. Jindřich Rajchl si už postěžoval na vysokou volební účast v Praze a naopak nízkou v Karlovsrském nebo Ústeckém kraji. Tak či tak, Rajchlovo PRO získalo o 8 tisíc méně hlasů než v roce 2021 Volný blok a doplatil tak zřejmě na neshody s Petrou Rédovou a dalšími aktivisty. I tak však jeho strana bude inkasovat necelé 2 miliony korun (30 Kč za každý hlas).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.