Filip Turek je lídr kandidátky koalice „Přísaha a Motoristé“ v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Je znám jako influencer a bývalý automobilový závodník. Jeho kariéra je však mnohem pestřejší.

„Jako vydavatel stojí za knihou „Paraziti v nás,“ ve které autorka, jeho matka Eleni, kritizuje lékařskou vědu a nabízí fantastické teorie o příčinách nemocí. Tvrdí, že za většinou nemocí stojí nerozpoznaní parazité a těžké kovy a předkládá neověřené metody léčby, jako jsou biorezonanční přístroje nebo pití zředěného toxického bělidla. Tato tvrzení jsou lékařskou vědou odmítnuta a varují před nimi i odborníci. Kniha také cituje Jima Humbla, který tvrdil, že pití zředěného bělidla může vyléčit jakoukoliv nemoc, včetně rakoviny nebo HIV. Další osobou zmíněnou v knize je Andreas Kalcker, známý svými nebezpečnými praktikami, jako je podávání průmyslové dezinfekce dětem jako způsob léčby autismu. Bohužel, charisma těchto šarlatánů přimělo mnoho lidí k tomu, aby na sobě nebo svých dětech testovali tyto nebezpečné praktiky, což vedlo k závažným zdravotním problémům a v některých případech i k úmrtím,“ připomíná Michal Berg.

„Filip Turek v roce 2016 založil firmu Zapper Club, která se zaměřovala na poskytování služeb spojených s těmito neověřenými metodami. Firma nabízela „zázračné“ přístroje jako zappery a plazmové generátory, které měly údajně léčit širokou škálu nemocí bez jakýchkoliv vědeckých důkazů. Turek se nyní snaží distancovat od své role ve firmě a od vydání knihy, přenáší odpovědnost na svou sestru Terezu. Nicméně záznamy ukazují, že firmu založil a až do roku 2022 v ní působil jako jednatel – měl tedy za její kroky plnou zodpovědnost,“ dodává Vojtěch Pecka.

Zappery Turek prodával i době vrcholící pandemie, když je prodával jako přístoje, které vás měli ochránit před koronavirem i HIV. „Ministerstvo zdravotnictví důrazně varuje před používáním přístroje ZAPPER. Výrobce jeho prostřednictvím slibuje vyléčení desítek nemocí, od těch lehkých jako třeba opar až po těžké nemoci jako jsou nádorová onemocnění. Výrobek ale není schválený jako zdravotnická potřeba a podle ministerstva může naopak lidem uškodit,“ padlo v reportáži televize Nova v roce 2012. „Na základě posouzení ministerstva zdravotnictví nebyl tento přístroj potvrzený jako zdravotnický, a proto mu byl odebrán certifikát,“ potvrdila tehdy mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.