Ukázkové manipulace se dopustilo „Hnutí Odchod“ v grafice, která má už zhruba 5 tisíc sdílení. Na první části vidíme shrnutí trestu Lukáše Kaliny, na druhé shrnutí Abdallaha Ibrahima Dialla. Jakkoliv se nám může zdát první případ přísný a druhý trest naopak malý, jedná se o jasnou manipulaci. Stránka totiž úmyslně zamlčuje některá fakta. Například zamlčuje to, že v první případě byl již předtím potrestanému muži udělen podmíněný trest, v druhém se jedná o nepravomocný trest a soud se případem bude tedy zabývat znovu.

Nejprve fakta. Hnutí Odchod má v grafice chybu v sumě škody. Ta nebyla 12,50 Kč, ale 63 korun. I tak bezesporu jde o malou částku. V grafice je také špatně uvedeno jméno druhého potrestaného Abdallaha Ibrahima Dialla.

Proč se ovšem jedná o manipulaci? Lukáš Kalina pobírá invalidní důchod, je schizofrenní a těžce závislý na alkoholu. Krádež provedl v době, kdy už byl v podmínce za jinou krádež. Největší komplikací v jeho případě je, že skutku se dopustil za nouzového stavu. „Dosáhli jsme snížení trestu pod dolní hranici, úspěch to je. Zda se bude chtít klient dále dovolávat, to zatím nevím,“ řekla po skončení soudního jednání jeho obhájkyně Žilková.

Abdalláh Ibráhím Diallo byl odsouzen za to, že “18. června 2019 po poledni na silnici u obce Lukavec zezadu uchopil za rameno nezletilou dívku, povalil ji do trávy a líbal ji. Přestože se dívka bránila, podle obžaloby s ní Diallo nechráněně souložil a poté jí zcizil mobilní telefon.” Jednalo se tedy o surové znásilnění, za které byl odsouzen na dva roky nepodmíněně. Soud mu zároveň nařídil ústavní léčení, protože trpí schizofrenií. V tomto případě se však jedná o nepravomocný trest. Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku litoměřického okresního soudu, případ nyní dostane na stůl krajský soud.

Protože obrázek sdílí „Hnutí Odchod“ lobující za vstoupení ČR z Evropské unie, je třeba připomenout, že trestní zákoník je výhradní záležitostí členských států a Evropská unie nemá jakékoliv pravomoci do něj zasahovat. Rovněž se nepodílí na rozhodování soudů.

V tomto případě se jedná o jasnou manipulaci, kdy jsou zveřejňována jen ta fakta, která se dotyčné stránce hodí k demonstrování údajné nespravedlnosti. Pevně doufáme, že české soudy rozhodují nezávisle a na základě platných zákonů a zvažují všechny okolnosti jednotlivých případů.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com