Rusko tvrdí, že Ukrajina zablokovala vyšetřování masakru, který spáchala ruská armáda v Buče a v dalších městech na předměstí Kyjeva. Tvrdí to například i video, které má tisíce sdílení ze stránky fanklubu Jaroslava Duška. Jedná se samozřejmě o nesmysl.

Rada bezpečnosti OSN nemá vyšetřovací pravomoc. Tu má mezinárodní trestní soud a ten už tyto zločiny na Ukrajině vyšetřuje. Rada bezpečnosti pak o incidentech jedná a teoreticky může na místo konfliktu poslat například mírové sbory (Bílé přilby).

O incidentu Rada bezpečnosti už jednala. 3. dubna přitom předsedající země v Radě bezpečnosti, Velká Británie, odmítla ruskou žádost o svolání mimořádné schůze, kde měla být projednána „nestoudná provokace ukrajinských radikálů“. Velvyslanec Něbenzja při této příležitosti prohlásil, že Rusko dodá „nezvratné důkazy ukrajinského falšování skutečného stavu věcí“. Žádné důkazy však nezaslalo. Jinými slovy, Rada bezpečnosti neodmítla vyšetřování, ale ruskou snahu hodit odpovědnost za incident na Ukrajinu.

A aby se to nepletlo, Vyšetřovací výbor Ruské federace v souvislosti se západním výkladem událostí v Buči o masivním vyvražďování civilistů z tohoto města zahájil vlastní šetření podle paragrafu ruského trestního zákoníku o veřejném šíření vědomě nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách. Za pravé viníky tragédie v Buče vyšetřovací výbor označil „ukrajinské nacionalisty“. Když věci domyslíme do důsledku, mohla by ruská strana na základě jeho vystoupení před Radou bezpečnosti světové organizace obvinit ze šíření fake news i samotného ukrajinského prezidenta a nikoho by nemohlo překvapit, kdyby se tak stalo.

Ukrajinští a mezinárodní vyšetřovatelé dokumentují četné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané ruskou armádou. Rusové, kteří se dopustili zločinů na nevinných lidech z města Buči, byli v pondělí odhalení. Ukrajinská vojenská rozvědka podle serveru The Kyiv Independent zveřejnila seznam ruských vojáků zapojených v masakru.

Jedenačtyřicet členských států soudu včetně Česka už na začátku března podalo podnět k zahájení šetření potenciálních válečných zločinů páchaných na území Ukrajiny Ruskem a Mezinárodní trestní soud 3. března zahájil vyšetřování. I když Ukrajina není členským státem MTS, svým prohlášením přijala po anexi Krymu v roce 2014 jeho jurisdikci ohledně zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a genocidy spáchaných na svém území. Po podání žaloby musí prokurátor MTS, kterým je nyní britský právník Karim Khan, potvrdil, že  šetření pokračuje a následně se rozhodne o zahájení oficiálního vyšetřování.

Mezinárodní trestní soud má vlastní tým vyšetřovatelů, který shromažďuje důkazy v zahájených případech. Pokud to bezpečnostní situace dovoluje, tak přímo na místě (tým soudu je už od března přímo na Ukrajině), nebo využívá jiných možností, jak získat potřebná data – jako výslechy svědků z řad uprchlíků, záběry ze sociálních sítí nebo z médií a zprávy nevládních organizací. Soud také může spolupracovat s ukrajinskými úřady či přímo s vojáky a vojenskými zpravodajskými službami na místě. Všechny materiály včetně videozáznamů ze sociálních sítí procházejí posléze prověřováním.

Ve videu, které sdílel fanklub Jaroslava Duška se jinak objevuje řada dalších lží. Například, že armáda Ruska opustila město Buča 30. března, ale až 1. dubna. Také neobsahuje informace, že existují důkazy, že těla lidí ležela an ulicích města už za přítomnosti vojsk Ruska v polovině března.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.