Sotva Ukrajinci osvobodili území okolo Kyjeva a našli tam stovky zavražděných civilistů a začali s ruským vyvražďováním Ukrajinců seznamovat svět, nastoupila do protiútoku ruská dezinformační mašina, včetně kolaboračních webů a sociálních sítí, v daných zemích Evropy. A jako obvykle byly ruské lži, tentokrát zamlčující masakry civilistů, odhaleny a vyvráceny, jen tentokrát velmi rychle. Proruští aktivisté například začali tvrdit, že za masakrem stojí batalion AZOV. Tvrdí to například Martin Konvička na základě toho, že New York Times potvrdil jejich přítomnost v místě. To však samozřejmě neznamená, že za zvěrstvy stojí oni.

Družicové snímky z ulic města Buča už z poloviny března ukazovaly, že už tehdy několik těl civilistů leží na silnici i mimo ni. A to v místech, kde ukrajinští vojáci podle zveřejněných fotografií našli po stažení ruských sil několik mrtvol. „Satelitní snímky Maxaru ve vysokém rozlišení, sesbírané nad Bučou na Ukrajině, potvrzují nedávná videa a fotografie na sociálních sítích, na kterých bylo vidět těla ležící v ulicích a ponechané venku několik týdnů,“ popsal pro New York Times mluvčí společnosti Maxar Technologies Stephen Wood.

Některá těla se nacházela v blízkosti menších kráterů, další poblíž opuštěných aut. Tři těla byla objevena vedle jízdních kol. Některá z nich měla ruce svázaná za zády bílou látkou a rozptýlena byla více než 800 metrů od ulice Jablonska. Na dalších záběrech pořízených ve stejné ulici jsou vidět další tři těla. Jedno vedle kola, další poblíž opuštěného auta. Na satelitních snímcích se tato těla poprvé objevují mezi 20. a 21. březnem.

Bellincat dokonce zveřejnil záběr z dronu z doby, kdy byla ve městě přítomna ruská armáda. Záběry dokazují vraždu člověka, který jede na kole.

Zdroje: Višegrádský jezdec, Fórum 24, Novinky


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.