Tisíce sdílení na Facebooku příspěvek, který tvrdí lži o tom, že ve města Buča nedaleko Kyjeva odkud se stáhla ruská armáda vraždily ukrajinské síly. Důvěryhodnosti této zcestné teorie má přidat to, že údajně verzi o zavraždění civilního obyvatelstva ukrajinskými silami potvrdil starosta města Buča. Je to samozřejmě nesmysl.

Video v příspěvku pochází z 28. února 2022 a starosta města Buča Anatolyj Fedoruk na něm hovoří o ztrátách ruské armády při bitvě o město. Tehdy byla ruská armáda ještě neúspěšná, město však dobyla o několik dní později a okupovala ho přibližně měsíc.

CNN nahrála aktuální rozhovor se starostou Fedorukem a v rozhovoru rozhodně netvrdí, že za činem stála ukrajinská armáda, ale jednoznačně potvrzuje, že za činem stojí ruští okupanti.

Ruská strana tvrdí, že její jednotky opustily Buču ještě 30. března a těla mrtvých se objevila až o čtyři dny později. Jenže ještě v pátek 1. dubna ruské síly tvrdily, že ve městě působí jednotky námořní pěchoty. Těla zavražděných lidí byla objevena v neděli 3. dubna.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.