Václav Klaus zveřejnil 6. prosince 2019 v MF DNES článek Jak Česká televize v německém duchu přepisuje historii“.

Píše v něm, že ČT24 každou sobotu vysílá „velmi zvláštní pořad“, který se liší od všech ostatních. Klausovi údajně nějakou dobu trvalo, než si všiml loga DW v rohu obrazovky. Až tehdy mu došlo, že jde o pořad Deutsche Welle, tedy německého vysílání do zahraničí, který ČT přebírá. Podle Klause má pořad nečeský název Focus (rád bych panu „vědci“ Klausovi připomněl, že celý název zní „Focus of Europe“) a šíří prý progresivistickou agendu a propaguje názory, které nejsou našimi názory.

Klaus se poté odvolává na dva komentáře na stránce pořadu obviňující televizi z levičáctví (byly dva, jeden starý rok, druhý dva roky), které jej potěšily.

Nejvíc jej ale nadzvedl 713. díl z 30. listopadu 2019, o kterém napsal toto: „Pořad, který mne tak popudil, byl oslavou aktivit německého ‚Spolku pro hledání padlých ve východní Evropě‘. Nikdo nemůže mít nic proti tomu, že takový spolek existuje a že hledá hroby Němců padlých ve dvou světových válkách i ve východní Evropě. Nevidím však žádný důvod, aby byl tento pořad přejímán Českou televizí.“

Klaus zde ovšem zcela úmyslně lže. Spolek, který se v originále jmenuje „Verein zur Bergung Gefallener in Osteuropa e.V.“ nehledá Němce, ale veškeré padlé. Navíc členové spolku položili věnec i na sovětském vojenském hřbitově v Petrohradě. Ruské velvyslanectví zástupce spolku v roce 2013 pozvalo na kladení věnců na čestném sovětské vojenském hřbitově v Berlíně-Treptowě. Tato tvrzení dokládáme screenshoty, které jsme pořídili ze stránek spolku (viz dole pod článkem). Naprosto tedy není jasné, proč by takový pořad nemohla vysílat Česká televize.

Závěrem článku se Klaus odvolává na knihu kamnáře Václava Vlka staršího, který zveřejňuje na webu Neviditelný pes texty nejen absolutně mimo realitu, ale poslední dobou i mimo lidské chápání.

Lživý článek Václava Klause považujeme za ostudný počin, který s neskrývaným záměrem zájmu poškodit Českou televizi a obvinit Německo z nekalostí očerňuje chvályhodnou iniciativu německého spolku, který hledá padlé bez rozdílu národnosti. Je to o to ostudnější, že na druhé straně Klausovi nevadí přátelit se s funkcionáři německé strany AfD, jejíž celý poslanecký klub v interpelaci požadoval zrušení Benešových dekretů (na kterých Klausovi přitom kdysi tak záleželo) a v níž se to hemží figurami, které propagují Protokoly sionských mudrců (Wolfgang Gedeon) nebo si pochvalují, jak dobře se Češi měli za Heydricha (Bernd Pachal). O nacionálních socialistech v AfD jsme psali v článku Václav Klaus a hnědá, ne modrá AfD), o zmíněné interpelaci stran Benešových dekretů naposled v článku Trikolóra a jejich „přirozený partner“. Dohodnou se na zrušení Benešových dekretů?.

Klausův elaborát přebraly dezinformační servery Protiproud, Pravdivě.eu, České národní listy, Parlamentní listy, Byznys noviny a Neviditelný pes.


author