Dominik Bastl je jeden z lidí, o kterém se v souvislosti s dezinformacemi, propagandou a nenávistnými příspěvky zatím příliš nepsalo. Přitom patří k aktivním osobám v pravicově extremistické scéně již řadu let. Svůj kanál na Youtube provozuje již devět let a tento kanál má v současné době necelých 5 000 odběratelů. Pro srovnání, kanál Raptor TV Žarka „Raptora“ Jovanoviče má jen necelých 300 odběratelů (více o Jovanovičovi najdete zde).

Dominika Bastla kromě toho najdete i na ruské státní síti VK.com (příběh zakladatele ruské obdoby Facebooku Pavla Durova si přečtěte zde). Má rovněž účet na Facebooku pod pseudonymem Adam Bastýř a příležitostně jeho články sdílí i dezinformační weby (např. Pravý prostor).

Jeho Youtube kanál KBV-CZ se zdá na první pohled velmi bizarní. Najdeme na něm doslova perly, jako projev předsedy DSSS (a rozpuštěné Dělnické strany) Tomáše Vandase zpracovaný do „hudební“ podoby.

https://www.youtube.com/watch?v=-wqEL15LVTc

Ve svých zprávách se snaží napodobovat staré „zpravodajské týdeníky“, které kdysi byly vysílány v kinech před hlavním filmem. Jeho videa jsou však velmi amatérské (např. obraz je roztřesený).

https://www.youtube.com/watch?v=21CYwWtFqpo&t=5s

Zajímavostí ovšem je, že se pohybuje prakticky na všech důležitých pravicově-extremistických akcí. Ve svých videích hojně propaguje DSSS (1, 2, 3), tedy nástupce zakázané Dělnické strany, která byla soudem rozpuštěna mj. kvůli napojení na neonacismus. Propaguje také aktivity antisemity Adama B. Bartoše či podporuje Miroslava Sládka. Točil také zapálení vlajky EU aktivistou Martinem Zapletalem. Mezi jeho oblíbené knihy patří například pamflet „Hitlerovi Češi“ od Lukáše Beera, která popírá Hitlerův negativní postoj k Čechům a de facto je propagací nacismu (propagační video zde).

Kromě toho ho ovšem můžeme spatřit i mezi lidmi, kteří o sobě tvrdí, že extremisté nejsou. Například nedávno se objevil po boku Žarka Raptora Jovanoviče, Zdeňka Chytry, Jiřího Černohorského, Jany „Yngland“ Hruškové na „nevítání“ Anglely Merkelové v Praze (spatřit ho můžete v čase po 24:00 vedle Milana Kubince). Té se účastnilo jen asi 20 lidí. Hlídací Pes také upozorňuje, že se účastní pořadů Aréna Jaromíra Soukupa na Tv Barrandov.

Dominik Bastl tedy tvoří jednu ze spojek mezi klasickými pravicovými extremisty a tzv. islamofobními a proruskými aktivisty.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com