Známý dezinformátor, který čelí řadě exekucí a vydělával na podvodech s kryptoměnami, šíří na Facebooku video, ve kterém tvrdí, že má jasný důkaz, že rozdělení republiky v roce 1992 (účinností od 1.1.1993) bylo nelegální. Pavel Zítko momentálně poté, co se téma COVID-19 stalo okrajovým, vydělává na bludech o tom, že Česká republika prý neexistuje, je soukromou korporací a tak prý lidé nemusí dodržovat její zákony. Jak tomu je ve skutečnosti, poznala Vlaďka Josková a její partner, který se odmítal dostavit k soudu a tak ho na místo doprovodila policie a navíc nyní čelí trestnímu stíhání i ve věci pohrdání soudem.

A je to to s legálností rozdělení republiky? Rozdělení republiky řeší Ústavní zákon o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (542/1992 Sb.), Ústavní zákon o dělení majetku České a Slovenské Federativní Republiky mezi Českou republikou a Slovenskou republikou a jeho přechodu na Českou republiku a Slovenskou republiku (541/1992 Sb.) nebo Ústavní zákon o zániku funkce soudců a o skončení pracovních a služebních poměrů v souvislosti se zánikem České a Slovenské Federativní Republiky (624/1992 Sb.). 16. prosince 1992 schválila Česká národní rada novou Ústavu České republiky. Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN. V důsledku rozdělení Československa musely oba nástupnické státy požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Přijímací proces byl ukončen 19. ledna 1993 přijetím České republiky za nového člena OSN.

Zítko ve videu, které má tisíce shlédnutí, argumentuje zákonem 327/1991 Sb., který říká „O návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z České a Slovenské Federativní Republiky lze rozhodnout jen referendem“. Ovšem tento ústavní zákon byl zrušen.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.