Pavel Zítko patří ke skupině aktivistů, kteří pravidelně šíří dezinformace nejen o koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19, ale například i o amerických prezidentských volbách. Patří do stejné skupiny aktivistů, jako například Jana Peterková, která je nyní vyšetřována policií kvůli šíření poplašné zprávy. Na Facebooku jeho stránku sleduje 24 tisíc lidí.

Pavel Zítko v roce 2019 proslul tím, že obchodoval s neexistující kryptoměnou. Jeho společnost ze Švýcarska nabízela poukázky na neexistující kryptoměnu s příslibem uložení v bance, která však ještě nezískala licenci. „Podle kritiků může jít o podvodnou strukturu připomínající letadlo z devadesátých let. Hlavní zdroj příjmů pro jeho členy totiž tvoří odměny za přivedení dalších lidí,“  upozorňuje Deník N.

„Pavel Zítko se již v minulosti (2018) s kolegou Zbyňkem Čepem nejspíše dopustil nelegální činnosti, když provozovali finanční poradenství spojené s webem Crypto Group. Web již neexistuje, protože na problém upozornily některé české weby zaměřené na investice. V České republice je totiž nelegální nabízet finanční poradenství bez patřičné licence společnosti a zároveň jednotlivých fyzických osob. Tuto licenci spravuje Česká národní banka a je veřejně přístupná,“ upozorňuje web Cryptosvět. „Za celou redakci CryptoSvět.cz investice či vstup do tohoto projektu důrazně nedoporučuji. Jak jsem ukázal, obě buňky se potýkají s obrovskými problémy a pohybují se na hranici zákona. V české kotlině dokonce tak, že hledají přímo skuliny, které nedokázali zákonodárci ještě zaplátovat. A my ostatní fanoušci kryptoměň se poté divíme, když přicházejí další a další tvrdé regulace na celý průmysl. A to je opravdová myšlenka, kterou bychom si měli z podobných pochybných struktur odnést. Sdílejte tento článek mezi přátele a šiřte povědomí o čistém využití legitimních kryptoměn a projektů s transparentním řízením a financováním,“ dodává redakce.

Nyní je však znám jako aktivista zpochybňující nejrůznější protikoronavirová opatření a vakcíny. „Nějaký pan Zítko, kterého sledují a podporují na FB tisíce lidí dnes napsal, že očkování způsobí neplodnost tří pokolení. Takže když se dcera nechá očkovat, tak nejen ona, ale i její děti a její vnuci budou neplodní? To je dost hrozný, ne?“ ptá se sarkasticky Zuzka na Twitteru.

Kromě koronavirových nesmyslů šířil i konspirační teorie o amerických prezidentských volbách. Pavel Zítko ještě 18. ledna například tvrdil, že k inauguraci Joe Bidena nedojde. „Joe Biden před hodinou abdikoval. To je ta flash zpráva, na kterou jsem čekali a na kterou čekalo lidstvo,” oznámil svým 23 tisícům fanouškům za zvuků americké hymny zcela vážně jeden z českých dezinformátorů. Jeho video vidělo přes tisíc lidí.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.