Pavel Zítko z projektu Srdcem pro vlast šíří opravdu bizarní hoax. Tvrdí, že fastfoodový řetězec McDonalds skončí, protože prodává údajně jídlo, ve kterém je lidské maso. Mají to dokazovat fotografie, které se šířily už v roce 2016 v souvislosti s Čínou. Tehdy se totiž šířila bizarní zpráva, ve kterém vystupovala nejmenovaná zambijská žena žijící v Číně a varovala na internetu před hrozbou, zejména pro obyvatele zemí, kam Čína vyváží konzervované maso. Podle ní totiž firmy vyrábějící tyto produkty shromažďují a marinují lidské maso, aby ho poté mohly zakonzervovat a prodat v Africe. Podle DailyMail byly obrázky získány z reklamního triku pro Resident Evil 6 v roce 2012. Zvěsti o údajném obchodu s lidským masem se poprvé začaly šířit po sociálních sítích díky sérii upravených fotografií, na kterých se zdálo, že šlo o lidi stažené z kůže v továrně na maso.

Jindy pro změnu Zítko výpadek kabelové TV vydával za cenzuru. Nejhorší na všem je, že mu vypnuli i Daring! TV, tedy kanál s pornovideii. 265052164 272256051590885 8663648916574098901 n

Pavel Zítko patří ke skupině aktivistů, kteří pravidelně šíří dezinformace nejen o koronavirové pandemii a očkování, ale například i o amerických volbách. Zítko například několikrát oznamoval, že Donald Trump se vrátí do Bílého domu. Je však především bojovníkem proti očkování. Nedávno jsme ho mohli vidět třeba jak protestoval proti otevření očkovacích center bez registrace. Zítko už v minulosti čelil podezření, že svou aktivistickou činnost provozuje za účelem výdělku. Analytik Roman Máca ho nazval komerčním dezinformátorem. Dříve byl znám svým podvodem s kryptoměnou, následně založil „TV Světlo“ a spolek „Srdcem pro vlast“. Na obě tyto aktivity sbírá peníze.

Byť Zítko šíří bludy o očkování, jehož je zarytým odpůrcem, ve skutečnosti má podíl ve firmě eMedic Development, která měla v Teplicích testovací centrum na covid. Zítkův podíl je ovšem obstaven exekutorem, což lze vyčíst z obchodního rejstříku. Věřitelem, kterému Zítko dluží skoro pět milionů korun, je podle exekučního příkazu společnost Procredia, a. s., která poskytuje půjčky. Jeho dům v Kadani se bude v půlce prosince dražit ve veřejné dražbě.

„Komerční covid dezinformátor Pavel Zítko, který pronásleduje a vyhrožuje vědcům a lékařům, žádá od internetových důvěřivců finanční příspěvky. Ti mu pošlou třeba i poslední stovku z důchodu. Sám Zítko přitom jezdí v autě za dva miliony korun, byť má milionové dluhy a je v exekuci. Z příspěvků od často sociálně a ekonomicky slabých lidí si platí např. luxusní hotel, nákupy v Makru, vybírá hotovost nebo kupuje benzin do auta, o kterém si jeho finanční podporovatelé mohou nechat jen zdát,” píše analytik Roman Máca.

Na internetu také koluje video, na němž Zítko natáčí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) před očkovacím centrem. Slovně na něj útočí, ministr se ho nakonec ptá, jak by tedy covidovou situaci řešil on. „Ochrana vzdušného prostoru, ukončení stříkání chemtrails, zákaz sítí 5G, to je řešení,“ odpovídá Zítko.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.