Po Berouně a Ostravě se internetem šíří další video zásahu hlídky městských strážníků, údajně kvůli nenasazené roušce. V prvních dvou případech se odehrála situace jinak, jak bylo původně líčeno. Tentokrát se incident odehrál za přítomnosti teprve tříletého dítěte. V Uherském Hradišti totiž skončil na zemi otec plačícího dítěte, které muselo sledovat „zásah“ hlídky strážníků. Malého chlapce, který pláče, strážníci poodstrčí. Následně se znovu obrátí k muži ležícímu na chodníku. „Budete předveden,“ říká mu jeden z městských policistů. „Půjdete na služebnu, prokážete totožnost.“

„Policisté viděli muže bez roušky. Vyzvali ho, aby si ji nasadil. Byl na ulici a, i když to na videu vypadá, že je prázdná, nebyl na ní sám. Podle nařízení, které bychom měli všichni dodržovat, měl mít tedy nasazenou ochranu dýchacích cest. Muž odmítnul. Opakovaně. Po chvilce dohadování ho policisté vyzvali k legitimaci. Někteří z vás psali, že to šlo přece vyřešit třeba pokutou. Měli byste pravdu, ale pokutu nemůžete udělit člověku, jehož identitu neznáte. Muž se odmítl legitimovat, vzal do náručí svého syna a začal se od policistů vzdalovat. Policisté mu zastoupili cestu, muž je začal odstrkovat. Co se dělo pak, už všichni víte. Muž skončil na služebně, kde byl nakonec i legitimován,“  píše starosta Uherského Hradiště Stanislav Bláha. Samotný zásah se však zdá nepřiměřený. Městská policie může použít tzv. „hmatů a chvatů“, musí je vždy použít jen, pokud neexistují jiné možnosti. Strážníci užívají donucovacích prostředků vyjmenovaných výše zejména ke své vlastní obraně, k obraně bezpečnosti jiných osob, k ochraně majetku nebo veřejného pořádku. Ve většině případů, kdy se schyluje k použití donucovacích prostředků je strážník povinen ze zákona vyslovit výzvu „jménem zákona“ s tím, že v případě dalšího neuposlechnutí bude užito donucovacích prostředků. Zda zaznělo z úst strážníků varování není zřejmé. Oba strážníci do dořešení postaveni mimo službu.

Problém má však další rozměr a to některé příspěvky o incidentu. Například výpovědi matky dítěte Venduly Zmeškalové jsou poněkud nesourodé. V příspěvku pro známého dezinformátora Michala Sharka tvrdila, že manžela i dítě zavřeli do cely. Služebny městské policie přitom žádnou celou vybaveny nejsou. Městské policie nemá oprávnění nikoho zatýkat. Pokud je někdo krátkodobě zadržen a hrozí obvinění z trestného činu, věc si vždy přebírá Policie České republiky. Pokud není podezření ze spáchání trestného činu, městská policie podezřelému zkontroluje na služebně totožnost a propustí ho.

Zajímavé je také, že podle jiné verze paní Zmeškalové bylo dítě pro změnu na ulici samo. Tuto verzi zveřejnil i Lubomír Volný. „Někteří z vás upozorňovali na to, že dítě zůstalo na ulici samo. Není to pravda. Na místo dorazila druhá hlídka, ta dítě do pár minut přivedla za otcem na služebnu, která se nachází asi 30 metrů od místa,“  napsal starosta Stanislav Blaha.

Zadržený na Facebooku vystupuje jako Martin Late. Ten už před zásahem šířil mnoho dezinformací o současné koronavirové situaci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.