Snad nic víc nedokresluje vztah voličů SPD k jejich předsedovi Tomiovi Okamurovi. Náš web pravidelně přináší fakta ohledně SPD. Například, že jeden z poslanců Jiří Kohoutek se živil jako poskytovatel rychlých půjček což je vlastně lichva, ačkoliv prý SPD proti lichvě bojuje. Co, že ve vedení pražské SPD je člověk, který v minulosti oslavoval Islám, ačkoliv SPD prý chce propagaci islámské nauky zakázat. Někteří voliči SPD prostě „bezmezně věří svému vůdci“. Jakékoliv argumenty nejsou důležité, myslet není potřeba.

Důvodem takového jednání jsou dvě kognitivní zkreslení. Jednak očekávání lidí ovlivňuje to, jak vnímáme svět kolem nás. Například u oblíbeného kandidáta lidé selektivně vnímají politické názory tak, aby byly konzistentní s jejich náhledem na daný problém a zároveň přehlíží jeho nedostatky. Říká se tomu selektivní vnímání. Druhý problém je konfirmační zkreslení. Člověk má tendenci naslouchat pouze informacím, které potvrzují naše předem utvořené názory – je to jeden z mnoha důvodů, proč je například tak těžké vést konverzaci třeba o migraci.

  1. ukázka

2. ukázka


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.