Snad nic víc nedokresluje vztah voličů SPD k jejich předsedovi Tomiovi Okamurovi. Náš web pravidelně přináší fakta ohledně SPD. Například, že jeden z poslanců Jiří Kohoutek se živil jako poskytovatel rychlých půjček což je vlastně lichva, ačkoliv prý SPD proti lichvě bojuje. Co, že ve vedení pražské SPD je člověk, který v minulosti oslavoval Islám, ačkoliv SPD prý chce propagaci islámské nauky zakázat. Někteří voliči SPD prostě „bezmezně věří svému vůdci“. Jakékoliv argumenty nejsou důležité, myslet není potřeba.

Důvodem takového jednání jsou dvě kognitivní zkreslení. Jednak očekávání lidí ovlivňuje to, jak vnímáme svět kolem nás. Například u oblíbeného kandidáta lidé selektivně vnímají politické názory tak, aby byly konzistentní s jejich náhledem na daný problém a zároveň přehlíží jeho nedostatky. Říká se tomu selektivní vnímání. Druhý problém je konfirmační zkreslení. Člověk má tendenci naslouchat pouze informacím, které potvrzují naše předem utvořené názory – je to jeden z mnoha důvodů, proč je například tak těžké vést konverzaci třeba o migraci.

  1. ukázka

2. ukázka


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com