Nejprve Rusové tvrdili, že útok na nádraží plném utíkajících lidí nemohla spáchat jejich armáda, protože systém Točka-U nemá ve výzbroji. Když se zjistilo, že ho má, začali tvrdit, že výrobní číslo dokazuje, že šlo o ukrajinské rakety. Když se ukázalo, že údajná výrobní čísla raket zveřejnila jen ruská dezinformační média, tak se prý útok vůbec nestal. Vše to bylo nafilmované. Celé to má dokazovat fakt, že raketa nevysklila okna nádražní budovy.

Má to však několik zádrhelů. Některé jiné fotky dokazují, že k poškození oken došlo. Dále narážíme na fakt, že budova v roce 2014 prošla náročnou rekonstrukcí a v rámci ní byla instalována i okna, která jsou odolnější.

A hlavně, munice, kterou vypouští systém Točka-U, jsou v podstatě kazetové bomby. Raketa exploduje několik stovek metrů nad cílem. Na zem pak dopadne 50 malých bomb v konfiguraci Fragmentation (šrapnelové) a Heat (kumulativní) 9N24 nebo 9H24 (heat). Kumulativní typ H spadlý mezi auta nemusí vůbec způsobit rozbití oken, pouze zapálení aut. To mimochodem vysvětluje i web, který oslavuje ruskou armádu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.