Na nádraží v ukrajinském Kramatorsku dopadly v pátek dvě rakety Točka-U. Na nádraží čekaly tisíce lidí na evakuační vlaky. Rusko okamžitě uvedlo, že systém Točka-U samo ve výzbroji už nemá, že je vyřadilo už v roce 2019, takže musely být vypáleny Ukrajinci a útok byl provokací. Objevila se však řada důkazů, že tyto balistické rakety Rusko používá dál. Dokonce jsou zachyceny na záběrech z Ukrajiny po invazi.

Už 5. března v Bělorusku zaznamenali přesun vypouštěcích zařízení raket Točka-U ruské armády k hranicím s Ukrajinou. O den později investigativní organizace Conflict Intelligence Team ukázala, že ruská armáda nadále používá tyto zastaralé rakety, přestože je většinou již vyměnila za moderní rakety Iskander. Na sociálních sítích se následně objevily záběry pořízené běloruským analytikem, zachycující ruskou kolonu od Rečice k Homelu. Expert Dylan Maylasov ze serveru Defense Blog okomentoval video slovy: „Bylo tam nejméně osm Toček-U, několik (obrněných transportérů) BTR-82a, asi devět náklaďáků Kamaz, z nichž některé přepravovaly rakety Točka, komunikační vozidlo a jeřáb.“ Kolona za sněhové vánice míjí i dopravní značku ukazující, kam silnice vede.

Přepravu Toček-U po železnici zachytil na videu zveřejněném na Twitteru i Roman Burko. Poznat tento raketový systém je snadné, protože se odpaluje z tvarově velmi typických obojživelných šestikolových vozidel BAZ-5921.

Mezitím ruská státní televize Rossija 24 vysílá záběry z natáčení seriálu v Petrohradě s titulkem “Ukrajinské podvrhy” s tím, že si Ukrajinci připravují těla na zinscenování obětí po útoku Rusů. „Máme tady jadernou velmoc, které vládne Lubomír Volný a Jirka Černohorský, média tvoří výhradně Sputnik a Aeronet a obyvatelstvu dominují diskutující na Novinkách,“ glosuje Petr Bittner.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.