Občas jde na internetu stále narazit na velmi bizarní videa, kde Petr Rajský a Michal Svatoš (známí též jako Michal a Petr, MaP, KPV 0249) předkládají nejrůznější konspirační teorie a dezinformace. Platforma YouTube už proti nim několikrát zasáhla. O jejich teoriích hraničících se soudností náš web několikrát psal.

Byli jsme však upozorněni, že Michal Svatoš se údajně ve svých videích představuje jako uznávaný historik. Nemůžeme to posoudit, protože každé jejich video neanalyzujeme. Jisté je, že za historika a badatele ho představoval (1, 2) jiný dezinformační web Arfa nebo „České národní listy“. Dokonce i ve vyhledávači při zadání “Michal Svatoš” se vpravo objeví fotografie z videí a pod ním text o historikovi.

Problém je ten, že Michal Svatoš z videí a historik Michal Svatoš nejsou jednou a tou samou osobou. Vysokoškolský pedagog, historik a archivář Michal Svatoš se narodil 8. listopadu 1947 a je spojen hlavně s Pardubicemi. Dezinformátor Michal Svatoš se narodil 16. února 1964 (12) a žije v Plzni.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.