Při vyvracení dezinformací ne výjimečně narážíme i na opravdu bizarní teorie. Nedávno náš web musel vyvracet teorie například o údajných parazitech v antigenních testech nebo třeba o čipování lidí.

Dalších bizarních teorií si všimla Agentura DPA:

Tvrzení: „Existují zázračné postele, které vyléčí téměř všechny nemoci.“

Fakta: Zlomeniny? Rakovina? Vyhřezlé ploténky? Ne, tyto nemoci se nedají léčit ležením na speciálních lůžkách, jak se tvrdí v temných zákoutích internetu. Údajné důkazní snímky ukazují pouhou rekvizitu z hororu Prometheus z roku 2012. Krásní a bohatí, kteří si prý postele nechávají pro sebe, se tudíž musejí nadále spoléhat na tradiční léčebné postupy.

Tvrzení: „Tisíce ptáků uhynuly kvůli vysílačům sítí páté generace (5G).“

Fakta: Dokazovat toto tvrzení mají na internetu kolující fotografie stovek mrtvých opeřenců ležících na silnici. Zvířata sice opravdu uhynula, ovšem ne v souvislosti s novým standardem mobilní sítě. Ptáci seděli na stromě, který se vyvrátil při bouřce.

Tvrzení: „Covidová vakcína ve tmě září a je radioaktivní.“

Fakta: Původcem této teze má být domnělá pracovnice německého institutu pro léky a lékařské produkty BfArM, která prý propašovala ampulku s vakcínou ven z institutu. Látka podle ní svítí zeleně a je lehce radioaktivní. Není to pravda už jenom proto, že se v institutu žádné očkovací preparáty neskladují. Mírně radioaktivní přípravky se sice používají například při léčbě rakoviny, u očkování ale radioaktivita postrádá smysl. A svítit vakcína nanejvýš pravděpodobně také nebude.

Další si přečtěte v článku ČTK


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com