Už v červnu náš web psal o tom, že lidé sdílí na sociální síti Facebook, že při testech na COVID-19 vám do nosu vloží nanočip. Ve skutečnosti  fotografie pocházela už z roku 2009 a je na ní vyfocen čip, který obsahuje celou hebrejskou bibli.

Tato vtipná příhoda se stala inspirací pro několik recesistů. Například Václav Feigl se vymyslel, že mu z nosu vypadla žárovka G4. Tyto žárovky jsou tak velké, že by za nosní přepážku nešly ani prostrčit. Přesto má příspěvek 5 tisíc sdílení (1, 2) a někteří ho berou skutečně vážně.

Web Paralelní listy zase upozornil, že podobný příspěvek se šíří i v jiných podobách. Například z těla měl vypadnout analogový zesilovač při sebeukájení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.