Na internetu se objevily snímky, které údajně ukazují „parazity“ ve vakcínách proti Covid-19. Doprovází je tvrzení, že parazit Trypanosoma cruzi způsobuje smrtící Chagasovu nemoc, která může údajně také způsobit AIDS. Většina fotografií připojených k publikaci pochází z atlasů parazitologie. Ostatní nepředstavují parazity.

S teorií přišla osteopatka Carrie Madejová. Madejová je autorkovou mnoha hoaxů, o kterých náš web už psal (1, 2). S podobným nesmyslem o parazitech přišla nedávno Petra Fejmanová Rédová. O údajném objevu psal například dezinformační web Aeronet.

„Čistě teoreticky, pokud by se nějací paraziti dostali do vakcíny, stejně by v ní nepřežili,“ řekl parazitolog Prof. Aleksander Demiaszkiewicz. Například parazit Trypanosoma cruzi vyžaduje specifické prostředí. Samozřejmě je i nesmysl, že by parazit mohl způsobit onemocnění AIDS. Onemocnění způsobuje vir HIV. Chilský lékař Ignacio Silva dodává, že prvok Trypanosoma cruzi je přenášený plošticemi, kterým se někdy přezdívá líbající brouci. Přežijí pouze v lidské plazmě. Za žádných okolností by ve vakcíně nepřežili.

„Fotografie pravděpodobně pochází z nějakého parazitologického atlasu,“ dodal AFP Aleksander Demiaszkiewicz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.