V souvislosti s útokem Ruska na Ukrajinu se začaly šířit komentáře o tom, že se Rusko údajně brání jen ukrajinské agresi, a dokonce prý údajné genocidě na ruském obyvatelstvu na východě země. Nic z toho není pravda.

Například video, v němž šéf “Luhanské lidové republiky“ Pasečnik oznamuje „evakuaci“ kvůli náhle zhoršené bezpečnostní situaci, bylo předtočeno a vzniklo ve středu 16. února. V den, na který původně americké zpravodajské služby předpověděly zahájení nové ruské invaze. Nabízí se interpretace, podle níž původně naplánovaná výroba záminky k invazi byla kvůli zveřejnění data Američany nepatrně odložena. Mezitím Putin v Rusku nařídil mobilizaci záloh, spustil cvičení jaderných sil (o němž víme, že bude sloužit ke krytí konvečního útoku) a mediální scéna doslova přetéká katastrofickými zprávami z východu Ukrajiny.

Zahájení nuceného odjezdu civilního obyvatelstva z Rusy řízených donbaských “republik” – tzv. evakuace – exploze prázdného starého džípu místního generála, výbuchy nejasného původu a řeči o chemickém útoku chlórem probíhají na pozadí předem připravené propagandistické kampaně. Jejím cílem byl od začátku vytvořit záminku k novému napadení Ukrajiny.

Prokremelská média či anonymní účty na sociálních sítích vystupňovaly šíření nepodložených tvrzení, která by mohla Moskvě pomoci ospravedlnit útok na Ukrajinu a maximalizovat podporu veřejnosti pro takový krok. Mezi oblíbené fámy patří ta o bezprostředně hrozícím ukrajinském útoku na Donbas nebo o údajné genocidě tamních etnických Rusů. Žádné důkazy samozřejmě Rusko nepředložilo, předkládaná videa jsou pak falešná.

Ani poprvé a asi ani naposledy neznějí z Ruska slova obviňující Ukrajinu z genocidy rusky mluvícího obyvatelstva. Jde o taktiku, kterou Rusko využívá už od pádu Sovětského svazu. Vysocí ruští představitelé i státní média Putinova slova od té doby neustále opakují. Ruští diplomaté dokonce rozeslali členům Rady bezpečnosti OSN dokument obviňující Ukrajinu z „vyhlazení civilního obyvatelstva“ na východě země, uvádí deník The Guardian. „V postsovětských zemích je dlouhá historie používání a zneužívání rétoriky pracující s genocidou,“ řekl deníku The New York Times bezpečnostní analytik Matthew Kupfer, který se tématem dlouhodobě zabývá.

Když se v roce 2014 Ukrajina po rozsáhlých protestech odvrátila od Moskvy, zněla z Ruska opět slova o genocidě, které se mají na ruském i ukrajinském lidu dopouštět ukrajinští „pravicoví extremisté“.

„Zavání to genocidou,“ řekl v roce 2015 Putin o ukrajinských snahách izolovat proruské separatisty na východě země. Putinova vláda se tehdy zavázala vyšetřit „genocidu rusky mluvícího obyvatelstva“ na Ukrajině.

O tři roky později, uprostřed diplomatické krize, v níž se prohloubila mezinárodní izolace Ruska, obvinili zákonodárci spříznění s Kremlem Ukrajinu ze snahy o „genocidu ruského lidu na Donbasu“. A ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tehdy varoval před „genocidou prostřednictvím sankcí“.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.