Možná vám neuniklo video, že v samozvaných proruských republikách nařídili evakuaci obyvatel. Toto je především zprávou do vně samozvaných republik a do Ruska. Šéf DLR Denis Pušilin ve videu zveřejněném na internetu a v pátek na Telegramu uvedl, že jeho síly zaznamenaly nárůst počtu ukrajinského vojenského personálu a zbraní podél linie kontaktu. Tvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij brzy vydá rozkaz, aby armáda „napadla území Doněcké a Luhanské lidové republiky“, a nařídil evakuaci dětí, žen a starších civilistů do Ruska. V této věci je zajímavé to, že video o evakuaci bylo natočeno o dva dny dříve než bylo zveřejněno. Prozrazují to metadata samotného videa. Nejintenzivnější dělostřelecké ostřelování na východě Ukrajiny od roku 2015 propuklo ve čtvrtek, den poté, co Pušilin video zřejmě natočil. Při ostřelování byla zasažena například i školka v ukrajinském městě Stanica Luhanska.

Evakuace tedy měla zřejmě dva důvody. Evakuovat obyvatele Doněcka a Luhanska ze strachu, že Ukrajina dělostřeleckou palbu opětuje a vzkaz do Ruska, že se prý se Ukrajina chystá na válku.

Takzvaní doněčtí povstalci také přišli s tím, že se Ukrajina měla pokusit spáchat atentát na jejich velitele. Měli to dokazovat fotografie zničeného vozu. Na fotografii je však vyfocen jiný vůz než vůz velitele. Povstalci jen zničili jiný vůz a přehodili velitelovy registrační značky na jiné auto, aby pohlavár nepřišel o svůj luxusní vůz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.