Prokremelská média přišla se zprávami, že „ukrajinští sabotéři se pokusili vyhodit do povětří zásobníky chlóru v čističce odpadních vod v oblasti Horlivka“. Horlivka je hornické město asi 40 kilometrů severovýchodně od Doněcka. Ve stejnou dobu jiné ruské weby varují před další „ukrajinskou sabotážní skupinou“, která se údajně pokusila vyhodit do povětří nádrže skladující čpavek v továrně na hnojiva Horlivka Stirol.

Během posledních dvou týdnů západní zpravodajské služby opakovaně varovaly, že Rusko plánuje vymyslet si záminku pro invazi. Den (17. února) před tím, než se v prokremelských médiích objevila falešná zpráva o „ukrajinských sabotážních skupinách“, nastínil ministr zahraničí USA Anthony Blinken v Radě bezpečnosti OSN plán ruského útoku na Ukrajinu. Blinken řekl, že Kreml zinscenuje nebo dokonce provede „sabotáž“ s použitím chemických zbraní, aby ospravedlnil útok na Ukrajinu.

Následující den Valerij Zalužnyj, ukrajinský vrchní velitel, kategoricky odmítl všechna ruská obvinění ze sabotáže v Doněcké a Luhanské okupované oblasti. Zdůraznil, že Rusko šíří nepravdivé zprávy pouze pro své vlastní účely – eskalovat situaci. „Informace o ukrajinských vojenských sabotážních skupinách, které údajně plánují vyhodit do povětří nádoby s chlórem v čistírně odpadních vod Horlivka neodpovídají skutečnosti,” řekl Zalužnyi.

Ukrajina se nepokouší a nikdy se nepokusila o žádné útoky na okupovaná území – ani o vojenskou ofenzívu, ani o chemickou sabotáž, a to nejen z humanitárních důvodů, ale také kvůli geografii země. Jakákoli chemická nebo radioaktivní aktivita ze strany ukrajinské armády neovlivní pouze území kontrolované separatisty, ale také regiony kontrolované vládou. Těkavé jedy může vítr unášet kilometry a těžké chemikálie mohou kontaminovat půdu a vodu. Chemický útok by nezasáhl pouze oblasti okupované Doněckem a Luhanskem, jedy by se rozšíří do zbytku země pod kontrolou Kyjeva.

Minulý měsíc ukrajinské zpravodajské služby varovaly, že z kontejnerů, které ruská armáda přivezla na Ukrajinu a které byly uloženy v areálu továrny na hnojiva Stirol, uniká čpavek. Zpravodajská sekce ukrajinského ministerstva obrany poté zdůraznila, že „případnou katastrofu lze využít k obvinění Ukrajiny z používání toxických chemikálií jako záminky pro rozšíření ozbrojené agrese proti Ukrajině“.

Ruská média začala s tvrzeními, že Ukrajina údajně připravuje chemický útok na vlastním území nejméně před čtyřmi lety. V roce 2018 weby jako Moskovskyi Komsomolets, Pravda a Zvezda šířily články, které tvrdily, že „Ukrajina spolu s americkými tajnými službami připravovala radioaktivní sabotáž na zásobování vodou Donbasu“. Těžko si představit absurdnější dezinformaci, než je toto tvrzení. Vodovodní systém pro Doněckou a Luhanskou oblast se táhne v délce 260 kilometrů a většina vodovodu prochází nejen frontovou linií a okupovanými územími, ale také oblastmi kontrolovanými ukrajinskou vládou. Pokud by došlo ke kontaminaci vody, bylo by zasaženo nejen okupovaná území, ale i území kontrolovaná Kyjevem. Jedovaté prvky, které by se dostaly do vodního systému, kontaminovaly by většinu území Ukrajiny a skončily by v Černém a Azovském moři. To by zasáhlo i sousední země.

Zdroj: Stopfake


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.