Matouš Bulíř je vůdčí osobností nacionalistického hnutí První republika, které se proslavilo například prodejem přelepků SPZ značek. Matouš Bulíř je však velmi aktivní i na Facebooku, kde si zřídil stránku.

Na jeho lži a manipulace již náš web upozorňoval. Nedávno také na jeho aktivitu upozorňoval fact-checkingový web AFP. Na Facebooku se začala šířit fotografie předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše a místopředsedkyně Olgy Richterové, kteří drží v rukou velký transparent s nápisem Black Lives Matter. Jedná se o fotomontáž. Původní fotografie pochází z tiskové konference, kde Bartoš s Richterovou představili požadavky na lepší vládní opatření v době koronavirové krize.

Obě fotografie se původně objevily 17. června 2020 právě na na facebookové stránce Matouše Bulíře, předsedy nacionalistického hnutí První republika, který mimo jiné čelí obžalobě za popírání a schvalování genocidy. Bulíř sice ve svém příspěvku uvádí, že se jedná o satiru, ale stovky uživatelů fotografie převzaly a sdílí je bez komentáře či v kontextu, který je vydává za pravé.

Jedná se o fotomontáž. Původní fotografie byla pořízena 28. května 2020 na tiskové konferenci Pirátů v Poslanecké sněmovně, na níž strana spolu s ODS kritizovala některá opatření vlády během koronavirové krize. Tam Bartoš s Richterovou představili některé ze svých požadavků, které prezentovali na černé tabuli, jež později posloužila jako podklad pro falešný nápis Black Lives Matter (BLM):

Co se týče druhé fotografie, žádné náměstí G. Floyda na Praze 1 ani jinde v republice neexistuje, což koneckonců přiznává i Bulíř ve svém původním příspěvku. Z komentářů pod oběma zfalšovanými fotografiemi je však zřejmé, že je spousta lidí bere vážně.

Jak již bylo napsáno, Matouš Bulíř čelí obžalobě za popírání a schvalování genocidy. Hrozí mu vězení od šesti měsíců do tří let. Tabule s urážlivými nápisy v areálu památníku romského koncentračního tábora v Letech lidé objevili na přelomu května a června 2018. Na případ tehdy upozornil web Romea.cz, podle kterého byl na tabulích nápis: „Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky“.

Čeští elfové také upozorňují, že jeho hnutí „My proti všem“ přímo podporuje Andrej Bobrovský, prezident Nočních vlků (nikoli českého oddělení, tím je Radkovič). Iniciativa C19 dezinfoservis zase upozorňovala, že Matěj Bulíř zveřejněné informace využívá pro vlastní politický marketing.

Matouš Bulíř je také neúspěšný politik. Za hnutí „první republika“ kandidoval do Evropské parlamentu. Jeho hnutí získalo pouze 844 hlasů, což činilo 0,03 % z celkového počtu hlasů.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com