Matouš Bulíř je vůdčí osobností nacionalistického hnutí První republika, které se proslavilo například prodejem přelepků SPZ značek. Přelepování SPZ je přestupkem. Především pak ovšem Matouš Bulíř čelí obžalobě za popírání a schvalování genocidy. Hrozí mu vězení od šesti měsíců do tří let. Tabule s urážlivými nápisy v areálu památníku romského koncentračního tábora v Letech lidé objevili na přelomu května a června 2018. Na případ tehdy upozornil web Romea.cz, podle kterého byl na tabulích nápis: „Památník věnovaný historicky posledním pracujícím Romům na území České republiky“.
Matouš Bulíř je však velmi aktivní i na Facebooku, kde si zřídil stránku. Například 7. června věnoval “všem unionistům a multikulturalistům“ tabulku mezirasových trestných činů z let 2012-2015, ze který vyplývá, že „mezirasových násilných trestných činů“ se dopustili zločinci černé pleti na bílých v mnohem větším počtu než opačně. Opravdu nechápeme, proč Matouš Bulíř operuje takto starými statistikami, když lze najít mnohem novější. Z let 2017 a 2018.
Tyto statistiky se však Matouši Bulířovi evidentně nehodí „do krámu“. Ze statistik se totiž dozvíme například to, že počet násilných trestných činů spáchaných bílým etnikem totiž meziročně poslední roky prudce rostl. Naopak klesal počet trestných činů spáchaných “černým” etnikem.
Celá věc má samozřejmě i sociologický aspekt. Drtivá většina těchto činů nemá rasový nebo etnický důvod, ale majetkový. Faktem je, že Afroameričané pochází průměrně z chudších poměrů. I bez spekulací nad důvodem je fakt, že kdekoliv na světě se majetkových trestný činů dopuští více chudší obyvatelstvo. Bez rozdílu rasy, náboženského přesvědčení, etnicity. Chudší obyvatelstvo zkrátka páchá kriminalitu častěji.
Matouš Bulíř obecně rád filozofuje i na Facebooku. 2. června zase napsal, že „právní stát, ve kterém údajně žijeme, je jen pouhá iluze a nic víc.“ Narážel prý na to, že „obyčejná žena se vyjádří k události, která se stala tisíce km daleko a je odsouzena za trestný čin schvalování teroristického útoku, přičemž státní zástupce se neváhá odvolat a požadovat místo trestu podmíněného, trest nepodmíněný, tedy trest vězení. Komunální politik za ODS vyzývá k vraždě PREZIDENTA REPUBLIKY a soud to vyhodnotí jako přestupek, přičemž i zde se státní zástupce odvolal, protože by rád mimo to pro politika i pokutu 30 000 Kč.“
Právní stát se pozná tak, že dodržuje zákony. Speciální zákon, který by chránil prezidenta republiky před urážkami neexistuje, byl zrušen přímo na návrh prezidenta Václava Havla. Faktem je, že trestný čin § 312e Podpora a propagace terorismu je dle právního řádu závažnějším činem jak § 364 Podněcování k trestnému činu. Zatímco za první trestní čin může být pachatel odsouzen až na 10 let, v případě druhého jen maximálně dva roky.
Matouš Bulíř totiž zapomněl napsat, že žena statusem podpořila spáchaný teroristický útok ve dvou mešitách v Christchurch, kde zastřelil loni v březnu pravicový extremista Brenton Tarrant pět desítek mužů, žen i dětí. Pelikánová podle státního zástupce Martina Bílého na svém facebookovém profilu napsala o teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandu: „Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují.“ Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu.
AKTUALIZACE 4. ÚNORA 2023: V článku máme uvedeno, že Matouš Bulíř je souzen za popírání genocidy. Nejvyšší soud odmítl dovolání Matouše Bulíře odsouzených k podmíněným trestům za umístění protiromských nápisů u památníku v Letech Okresní soud původně odsoudil Matouše Bulíře a Pavla Kozáka za trestný čin popírání a schvalování genocidy, krajský soud ale čin následně přehodnotil na výtržnictví a tresty jim zmírnil. Tento verdikt nyní platí – trest sedmi a pěti měsíců vězení podmíněně odložených na zkušební dobu jednoho a půl roku.
Aktualizace 11. března 2023: Činnost hnutí První republika byla pozastavena na základě rozhodnutí soudu. Hnutí nedodalo zprávy o hospodaření.