Sekta okolo Jana Macháčka, který tvrdí, že Česká republika neexistuje, už sestavuje i vládu. Rovněž podle statusů Jana Macháčka provedla zábor veškerého majetku vlastizrádců. Pofiderní skupina si tedy hraje na státní převrat. Naštětstí jde skutečně jen o hru.

Legitimní věřitelé České republiky (LVČR) jsou mutací amerického hnutí Sovereign Citizens Movement (SCM, v překladu Hnutí suverénních občanů), které sdružuje lidi, kteří se nepovažují za občany státu, ve kterém žijí, a neuznávají jeho zákony.

Suverénní občané konflikty aktivně vyhledávají: verbální, papírové i fyzické. Po institucích chtějí nesplnitelné, podávají na ně žaloby, vyžadují odškodné. Soudy, které byly vždy Suverénními občany vytěžovány nejvíc, jejich chování popsaly jako papírový terorismus.

Věřitelé schválně zahlcují státní správu, pojišťovny, banky a další aktéry.  Někdy je kontaktují pouze písemně nebo telefonicky, jindy to řeší osobně. Na předem domluveném místě se sejdou v malé skupince a namíří si to třeba do nějaké pojišťovny, kde blokují pracovní provoz, ohání se pseudoprávem, nadávají úřednici a celé to natáčí na telefon, aby to později zveřejnili na některém z jejich telegramových kanálů nebo Facebooku.

Nějak podobně vypadal incident s prolomením dveří u soudu, který se stal koncem května, když šli LVČR podpořit jednu z nejznámějších konspiračních tváří: bývalou novinářku, odsouzenou za šíření poplašné zprávy, Janu Peterkovou. Vnikli do budovy soudu, vyrazili dveře a nacpali se násilně do místnosti. U soudu hlasitě vykřikovali „zákon jsme my“, což na hnutí jednoznačně odkazuje.

Suverénní občané svůj aktivismus a  světonázor obhajují rozličnými konspiračními teoriemi, plnými rasismu, antisemitismu, homofobie a sexismu. U nás se propojili hlavně s lidmi, kteří se za covidu cítili utlačovaní, když jim stát přikázal dusit se respirátorem, a s hnutím antivaxerů. Všichni jsme měli plné zuby protiepidemických opatření, ale někteří pro svůj vztek potřebovali najít viníka a tím byl establishment a všichni, kdo k němu patří. Z epidemie tak v Čechách vzešlo ideální prostředí pro šíření myšlenek Suverénních občanů.

Podle zprávy Ministerstva vnitra začala jejich aktivita nabývat na síle v první polovině roku 2022, ale už předtím se internetem šířil hoax tvrdící, že Česká republika jako stát neexistuje. „Důkazem“ byl záznam v obchodním rejstříku o existenci jakési společnosti Czech Republic LTD s.r.o., která patří nějaké cizince. Fakt, že firmu si v mezích svobody projevu může každý pojmenovat, jak se mu zlíbí, nebyl nějak brán vůbec v potaz. V květnu 2022 pak české úřady zaplavily podivné formuláře lidí, kteří se chtěli vyvázat z občanství. K formulářům, které nazývali Čestná prohlášení o životě, přikládali i vzorky svého DNA.

Česká odnož Suverénních občanů LVČR má svá vlastní specifika – jedním z nich je právě  postava výše zmíněného Jana Macháčka. Tomu v 90. letech stát sice reálně ukřivdil nezákonnou vazbou, ale dostal odškodné 4 miliony. Bylo mu to málo, tak vymáhá odškodné 2,2 miliardy korun a krkolomně to vysvětluje ideologií Suverénních občanů. Macháček na svých stránkách tvrdí, že ČR jako stát ve skutečnosti neexistuje, že je jen soukromou firmou. Kolem sebe má lidi, kteří se k věřitelům přidali s pomocí pseudoprávního aktu ztotožnění ČSFR. Lidé, kteří zatím ztotožněni nebyli, nemají podle Macháčka žádná práva.

Macháček chtěl v 90. letech pracovat v Německu a nezákonnou vazbou o kšeft přišel. To je prapůvod sporu, který nyní se státem vede Jan Macháček ze sekty Legitimní věřitelé ČR. Jde o sektu lidí, kteří si myslí, že Česká republika neexistuje nebo je soukromou firmou.

Macháček po letech za nezákonnou vazbu dostal více než slušné odškodné. Stát mu po letech sporů (Macháček stát žaloval poprvé v roce 1997) na základě rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové z roku 2006 vyplatil zhruba čtyři miliony korun. Macháčkovi to však bylo málo a po státu vymáhá 2,2 miliardy korun. Zajímavé je, že ačkoliv neuznává existenci České republiky, nebrání mu to vymáhat peníze v korunách. Kromě toho svým členům sekty prodává i dluhopisy v českých korunách. Po Macháčkovi je vyhlášeno celostátní pátrání a je považován za nebezpečného.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.