V 90. letech chtěl pracovat v Německu a nezákonnou vazbou o kšeft přišel. To je prapůvod sporu, který nyní se státem vede Jan Macháček ze sekty Legitimní věřitelé ČR. Jde o sektu lidí, kteří si myslí, že Česká republika neexistuje nebo je soukromou firmou.

Macháček po letech za nezákonnou vazbu dostal více než slušné odškodné. Stát mu po letech sporů (Macháček stát žaloval poprvé v roce 1997) na základě rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové z roku 2006 vyplatil zhruba čtyři miliony korun. Macháčkovi to však bylo málo a po státu vymáhá 2,2 miliardy korun. Zajímavé je, že ačkoliv neuznává existenci České republiky, nebrání mu to vymáhat peníze v korunách. Kromě toho svým členům sekty prodává i dluhopisy v českých korunách. Po Macháčkovi je vyhlášeno celostátní pátrání a je považován za nebezpečného.

„Schválně jsem se podívala na oficiální stránky LVČR a trochu jsem se začetla do té historie pana Macháčka. To, co možná ze začátku vypadalo jen jako obyčejný právní proces o odškodnění, se později asi víc zvrhlo v sektu jednoho muže, který podle mě oškube všechny ty chudáky, co mu věří. Jestli se někdo z nich myslí, že na konci něco dostane, tak je podle mě na omylu. Jde tu jen o to vytáhnout ze státu prachy, které ten borec nakonec vezme jako svoje odškodnění a těm chudáků nezůstane nic,“ popisuje sektu odbornice na extremismus Jana Popová.

Ministerstvo vnitra v Macháčkově hnutí vidí paralelu s americkým hnutím Suverénních občanů. „V ČR lze pozorovat některé ideologické paralely, které se původní americké ideologii SCM až nápadně podobají. To čítá i již zmiňované žádosti vůči úřadům, jejichž odesílatelé žádají o rozvázání smlouvy mezi nimi a „korporací Česká republika“. Zasílání takových dopisů je typické právě pro SCM, a to včetně formy a užívané terminologie. Jednoznačně potvrdit, že se původní americkou ideologií Češi inspirovali, nelze, ačkoliv někteří čeští proponenti na materiály z USA odkazují (například zde). Z identifikovaných uskupení popírajících existenci státu v jeho stávající oficiální podobě je v ČR nejvíce exponované tzv. Společenství legitimních věřitelů České republiky (dále jen SLVČR či legitimní věřitelé).

Ústřední postavou uvedeného hnutí je Jan Macháček, který je v tomto kontextu zajímavým aktérem, protože představuje někoho na způsob náboženského guru, na jehož údajné činy a výroky se jeho vyznavači odvolávají. Od roku 2019 je po Macháčkovi vyhlášené pátrání a je označen za nebezpečného.

Příznivci SLVČR jsou přesvědčeni, že stát („soukromá firma ČR“) dluží Macháčkovi peníze. Macháček měl, dle Českého národního vysílače Domovina, i z ostatních obyvatel ČR učinit své společníky, takže ČR touto logikou dluží peníze všem. Za věřitele se může člověk považovat pravděpodobně díky tzv. ztotožnění. Jedná se o pseudoprávní akt, na základě kterého požadují, aby jim bylo přiznáno občanství ČSFR (viz níže), a prohlašují, že jsou skuteční věřitelé ČR a stát jim dluží peníze. ČR považují za nelegitimní, a proto i nositeli občanství ČR nenáleží (dle jejich učení) žádná práva (například zdezde a zde), ale ergo ani povinnosti vůči státu. Ztotožnění legitimních věřitelů měly již provést německé a švýcarské soudy, na což se legitimní věřitelé často dovolávají (například zdezde a zde). Právě ztotožnění je další prvek, který se nápadně podobá ideologii amerických SCM, která věří ve dvojí občanství a zisk suverenity, na základě kterého mají mít právo přístupu ke speciálnímu tajnému státnímu účtu,“ píše Ministerstvo vnitra ČR.

Lidé ze sekty „Legitimní věřitelé ČR“ navíc jdou tak daleko, že rozesílají nebo doručují nejrůznějším úředním osobám výhružné dopisy, ve kterých se snaží úředníky nebo policisty odradit od úkonů proti nim. Například Městskému úřadu ve Vlašimi už však s těmito bizarními postavami dochází trpělivost a jednu z těchto osob pokutovali ve výši 2 000 Kč. V případě nezaplacení taková pokuta může být vymáhána exekučně.

“Parta, která si říká Společenství legitimních věřitelů České republiky, tvrdí, že Česká republika vznikla nelegálně a je to ve skutečnosti soukromá firma. Členové této sekty se považují za svobodné osoby a občany České a Slovenské Federativní republiky. Tahle parta zkrátka prohlásila, že stát, jehož jsou občany, neexistuje, a proto nejsou jeho občany. Jsou občany jiného státu, který neexistuje! A nechtějte vědět, co se stane, když mají platit mýtné nebo se střetnou s policií. Začne velká, hluboká a dlouhá filozofie,” píše Luděk Staněk, který se Společenstvím legitimním věřitelům zabývá.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.