Už několik týdnů vyhrožuje Facebook tím, že smaže profil Tomiu Okamurovi, lídrovi hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Od výhrůžek k činům přešla platforma YouTube, jež v pátek smazala původní kanál patřící českému politikovi, který to vnímá jako cenzuru.

Předseda SPD Tomio Okamura v pátek přišel o svůj původní kanál na serveru YouTube. Okamura tvrdí, že důvodem bylo zobrazování kriminálních činů páchaných migranty v Evropě. Okamura to oznámil na svém Facebooku, kde mu z podobných důvodů hrozí zrušení jeho profilu. Okamura však zřejmě soustavně porušoval pravidla YouTube, které podle webu zakazují zveřejňovat videa s násilnými nebo krutými záběry, jejichž záměrem je především šokovat, vyhledávat senzaci nebo které jsou samoúčelné. Podobně pravidla Facebooku mimo jiné zakazují šířit informace nezákonné, zavádějící, diskriminující nebo podvodné.

Tomio Okamura se sice odvolává na svobodu slova, ale právě účty SPD a jeho samého byly známé častou cenzurou názorů v komentářích, kde správci často blokovali názory, které nebyly v souladu s tím, co si strana myslí (1, 2).

Tomio Okamura nepřišel jen o kanál na Youtube, ale také o poslankyni Terezu Hyťhovou. Ta náhle a nečekaně prozřela, když potvrdila, že SPD je podnikatelským projektem. Přešla k Trikolóře, se kterou Okamura soupeří.

Zajímavé je, že Hyťhová ještě v únoru spekulace kategoricky odmítala.

Poslankyně Lucie Šafránková se zase nechala slyšet, že „výsledkem těchto voleb bylo 22 poslaneckých mandátů pro hnutí SPD, pro jeho program a pro jeho politický postup. Dnes to, díky Tereze Hyťhové a dalším přeběhlíkům, neplatí, což je popřením smyslu demokratických voleb. Respektuji právo každého poslance na změnu politického názoru i na přestup do jiné politické strany. Ovšem pouze za předpokladu, že se současně vzdá svého poslaneckého mandátu. Opačný postup je výsměchem a plivnutím do tváře voličů.“ Škoda jen, že podobný status nenapsala i v době, když do klubu SPD přeběhl poslanec Jaroslav Foldyna.

Je však jasné, že v SPD přestup nevidí rádi. Tomio Okamura a Václav Klaus mladší spolu válčí přes sociální síť Facebook už delší dobu. Tomio Okamura Klausovi nedávno například vyčetl výrok, že „by bylo dětinské vystupovat z Evropské unie.“ Václav Klaus mladší naopak Okamurovi vytkl, že „jako jeden z mála poslanců SPD nehlasoval s námi pro vypovězení Lisabonské smlouvy.“ Lídři stran si však nemají co vyčítat. Podle statistik webu Demagog.cz, který ověřuje faktické výroky v politických debatách, oba rádi říkají více neověřené nebo přímo nepravdivé informace, než informace fakticky přesné (1, 2). Vzájemnou averzi lze připsat tomu, že oslovují podobnou voličskou skupinu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.