Za manipulaci jde určitě nazvat i jednání Tomia Okamury, resp. jeho marketérů, při spravování jeho veřejného profilu na sociální síti Facebook. Tomio Okamura ho také používá jako hlavní profil pro své hnutí SPD.

Asi čtenáře nepřekvapíme sdělením, že správci tohoto profilu blokují všechny uživatele, kteří s politikou SPD nesouhlasí a svůj nesouhlas si dovolili napsat na jeho stránku formou komentáře. Tzv. „banování“ má nabudit dojem, že s Tomiem Okamurou všichni souhlasí, chválí ho a pohled na jeho cenzurovaný profil utvrzuje jeho fanoušky, že jejich názor je správný.

„Před chvílí jsem dostala ban, a to jen pár minut poté, co jsem se nesouhlasně vyjádřila k tématu údajného prosazování cenzury ze strany ODS (resp. paní Alexandry Udženija). Stačilo k tomu napsat jen něco v tom smyslu, že považuji za drzost vyčítat někomu snahu o mazání falešných zpráv a rasistických a xenofobních projevů, když sami mažou, co se jim nelíbí. A hups během pár minut smazáno a blokace,“ napsala svou zkušenost na stránku Tomio Okamura mi dal ban Veronika Hřebejková. Obdobnou zkušenost mají i jiní uživatelé Facebooku. „Bohužel i já jsem za vždy slušné a věřím věčné příspěvky dostal ban na Okamurově stránce. Zvláštní představa “přímé demokracie”, kde je jakýkoliv i sebemenší náznak nesouhlasu nebo jiného názoru považován za div ne teroristický útok a jeho autor je vyhozen a zabanován. Děsí mně představa, že by podobný člověk seděl ve vládě, jak by se mstil, stíhal, vylučoval ze škol a vyhazoval ze zaměstnání, kdyby jen trochu mohl. Je to zrůda,“ napsal například Jan Zavadil. „Nebyla jsem sprostá, jen jsem se dotázala, co pro lidi konkrétního udělala SPD, když sluníčkáři jen mluví. Můj komentář zmizel a nemám další přístup,“ píše o zkušenostech Markéta Novotná.

Na jeho profilu také často diskutují různé falešné profily jako například tento nebo trollové, kteří sdílí jen příspěvky SPD nebo z dezinformačních webů jako například tento profil.

Tomio Okamura se často také chlubí obrovskou podporou na Facebooku a přičítá to podpoře SPD. Méně známá informace je, že jeho profil, kde má asi čtvrt milionu fanoušků je recyklovaný profil, který pod různými názvy existuje už od začátku roku 2011. Nejprve jako Tomio Okamura – kandidát na senátora, poté Tomio Okamura – senátor, poté ho využíval i při propagaci Úsvitu přímé demokracie a až naposledy k propagaci jeho hnutí SPD. Tomio Okamury tak velké množství „lajků“ nasbíral postupem času a nekoresponduje se skutečnou podporou SPD. Je jen zajímavostí, že jeho profil vznikl ještě v době, kdy byl například porotcem prvního ročníku soutěže Nejkrásnější cizinka České republiky. První desetitisíce „lajků“ nasbíral již tehdy, kdy o jeho politickém přemetu do podoby kritika multikulturní společnosti neměl nikdo ani tušení.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.