Jak už náš web psal, profil předsedy SPD Tomia Okamury spravuje celý tým lidí. Například Lukáš Petřík, který je šéfredaktorem dezinformačního webu EUportal. Správci tohoto profilu blokují všechny uživatele, kteří s politikou SPD nesouhlasí a svůj nesouhlas si dovolili napsat na jeho stránku formou komentáře. Tzv. „banování“ má nabudit dojem, že s Tomiem Okamurou všichni souhlasí, chválí ho a pohled na jeho cenzurovaný profil utvrzuje jeho fanoušky, že jejich názor je správný.

Že tomu tak skutečně je, jde dokázat díky aplikaci Blbec.online, která zachycuje smazané komentáře. Kromě vulgárních komentářů administrátoři jeho profilu mažou i příspěvky naprosto korektní, slušné a věcné.

Jenom v lednu byl smazán například věcný dotaz, v čem by bylo pro ČR výhodné vystoupit z EU. Dotaz byl napsán pod příspěvkem, kde Okamura píše, že „hnutí SPD jako jediná politická síla dlouhodobě prosazuje, aby i občané České republiky měli právo se v referendu vyjádřit k otázce setrvání naší země v EU.“

Smazány byly i dotazy týkající se schizofrenního postoje Tomia Okamury, který nejprve nový zákon „o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky“ podpořil. Zákon se týká například domobran, kdy je de facto zakazuje. Poslanci SPD ho nejprve podpořili i svým podpisem, nyní se k němu Okamura nehlásí.

Některý z administrátorů smazal i příspěvek informující o dobrých zkušenostech s pracujícími Romy. Vše pod příspěvkem zaměřeným proti nepřizpůsobivým.

Smazán byl také komentář informující o dobrých zkušenostech s pobytem u muslimské rodiny.

Na další případ upozornila i stránka Diagnóza Tomio Okamura.


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou, zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com