V souvislosti s šířícím se virem koronaviru se objevují i hoaxy. Šíří je Antonín Baudyš, AC24 nebo Eva Hrindová. Jedná se vlastně o jedno video v různých podobách.

Antonín Baudyš v něm hned v úvodu lže, že lidé vědí jen několik dní o tzv. koronaviru. To jednoznačně není pravda. Betacoronavirus byl objeven už v roce 2002. Jak už náš web nedávno psal, bohužel se dosud proti němu nepodařilo najít účinný lék. Teorie o tom, že by se z ničeho nic objevila vakcíny je velmi nepravděpodobná.

Hlavní sdělení článků je, že „Bill Gates předpověděl v květnu 2018, že to přijde brzo a z Číny, univerzita Johna Hopkinse prohlásila v půlce října 2019, že příští pandemie je nevyhnutná, a urychlí hospodářskou krizi.“

Tak pojďme se na to podívat… Bill Gates sám o sobě nic nepředpověděl. Citoval jen zprávu Ústavu pro modelování nemocí. Tedy ústavu, který má šíření nejrůznějších nemocí na starosti. Na konferenci v roce 2018 ústav namodeloval tu nejhorší variantu a to, že nějaký virus napadne právě Čínu, jakožto nejlidnatější zemi na světě. Podle této studie v případě pandemie může zemřít až 33 milionů lidí. To však v případě, že zemře každý pátý pacient, což se v případě koronaviru neukazuje, že by tomu tak mělo být… Studie neřeší jakoukoliv konkrétní nemoc.

Co se týká práce Univerzity Johna Hopkinse, situace je obdobná. Univerzita ve své práci vůbec neřeší konkrétní virus. Řeší to, jak které země jsou připraveny na případnou pandemii. Kdy k pandemii má dojít vůbec nepředpovídá a není to ani účelem studie.

Texty jsou podobné, jako by Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost někdo vyčítal, že se mj. připravuje i na jadernou katastrofu, ke které by mohlo dojít kdekoliv po světě. A v případě, že by se nehoda stala někdo nařknul úřad, že o nehodě věděl. Státy a vědci se zkrátka musí připravit i na nejčernější scénáře, pokud možno předem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.