I v České republice se poměrně hojně šíří videa s doktorem Rashidem Buttarem, který na různých videiích šíří konspirační teorie ohledně COVID-19. Stajně jako u Judy Mikovitskové si nejprve představme, kdo Dr. Rashid Buttar je.
Jak upozorňuje tisková agentura AFP, Dr. Rashid Buttar je kontroverzní osobností. Lékař citovaný ve videích byl opakovaně trestán za vydávání neschválených, špatně označených a falšovaných receptů na léky. Mezi jeho problematické „léčebné metody“ patřilo například intravenózní podávání peroxidu vodíku pacientům s rakovinou, kteří později zemřeli. „Dr. Buttar za své neúčinné terapie účtoval přehnané poplatky,“ píše se v oznámení o obvinění, které bylo vedeno proti Buttarovi Lékařskou radou v Severní Karolíně (NCMB) v roce 2007.
Buttar v příspěvcích například tvrdí, že vakcíny proti chřipce způsobují falešně pozitivní výsledky na COVID-19. Některá videa byla již odstraněna kvůli porušení standardů. Tato nepravdivá tvrzení o očkování proti chřipce jsou však stále k dispozici online. Buttar uvádí jako důkaz pro tvrzení dvě studie. První je studie o kočkách , nikoliv lidech, z roku 1984, tedy 35 let před objevením nového koronaviru a provedením všech testů na COVID-19. Testovací postupy a technologie se od provedení studie významně zlepšily a falešně pozitivní výsledky byly výsledkem kontaminace vakcíny samotnou buněčnou kulturou, nikoli interakcí mezi viry. Druhá studie, na kterou se Buttar odvolává, byla zveřejněná v březnu 2012. Bylo zjištěno „zvýšené riziko virologicky potvrzených ne influenza infekcí“ u příjemců trojmocných (TIV) vakcín proti chřipce – očkovacích látek obsahujících tři typy chřipkového viru. Druhá studie byla publikována sedm let před vznikem COVID-19 a byla provedena pouze na dětech. Více v článku AFP. Této konspiraci se věnuje i agentura Reuters.
V jiném článku agentura Reuters rozebírá další tvrzení Rashida Buttara. Videa uvádí různá falešná zdravotní tvrzení týkající se nového koronaviru, včetně toho, že se jedná o „slabý“ virus, že zemře při 18 stupních (pravděpodobně Celsia). Dozvíme se také, že pití horké vody, užívání vitamínu C a pobyt na slunci ho zabije. Samozřejmě se jedná o šílené teorie, kterým se věnuje agentura Reuters například zde.
Mezi ústřední tvrzení patří také nepravdivá tvrzení o patentech. Staré patenty prý ukazují, že tento virus byl po léta známý. Buttar představuje dva existující patenty na virus jako důkaz, že za současnou pandemií existuje spiknutí. O patentech psal už jednou náš web. Jde o patenty laboratoří zkoumající koronaviry. Jeden patent US7220852B1 byl patentován 25. dubna 2003 Patentovým úřadem USA. Druhý EP3172319B1 britskou laboratoří Pirbrigh´t Institute.
Proč si tedy laboratoře tyto viry nechaly patentovat? Koronavirus (Coronavirus) je společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae. Coronavirus je široké označení pro rodinu virů, které se vyskytovaly jen u zvířat, především u netopýrů, velbloudů a ptáků. Neexistuje jeden koronavirus.
16. listopadu 2002 v čínské provincii Kuang-tung byl poprvé prokázán přenos na člověka. Jednalo se o těžký akutní respirační syndrom SARS-CoV. Tehdy během několika dalších měsíců se nákaza rozšířila do více než 30 zemí, nakazila přes 8000 lidí a přímo způsobila smrt 774 lidí. Kromě smrtelného koronaviru SARS (SARS-CoV) se v lidské populaci nachází i příbuzné, méně virulentní koronaviry NL63 a OC43 způsobující běžná respirační onemocnění, vzácně zápal plic, a relativně nedávno objevené koronaviry NL63 a HKU1. V roce 2012 byl objeven virus z čeledi koronavirů nazvaný MERS-CoV způsobující zápal plic provázený selháním ledvin.
Jak již bylo napsáno, první přenos ze zvířete na člověka byl prokázán v listopadu 2002. Americký patentový úřad patentoval vir až 25. dubna 2003. Jednalo se o vzorek izolovaného viru SARS-CoV za účelem jeho dalšího zkoumání a vytvoření vakcíny proti němu. Vakcína funguje tak, že zdravý organismus se záměrně setká s méně nebezpečným mikrobem nebo jeho fragmentem. Imunitní systém se naučí rozpoznávat příslušné antigeny a očkovaný by tak měl být chráněn před nákazou nebo alespoň před vážným průběhem onemocnění v případě, že se setká s původcem onemocnění. To bylo i cílem vědců v USA, tedy vytvořit proti nemoci vakcínu. Jak známo, bohužel se to dosud nepodařilo. V současné době ani neexistuje účinný lék proti SARS testovaný na lidech, i když byly vyvinuty monoklonální protilátky a léky blokující činnost virové helikázy, což zabraňuje replikaci viru.
Co se týká patentu EP3172319B1, v tomto případě se jedná o mutaci viru napadajícího ptáky a prasata. Nazván je jednoduše jako koronavirus, protože je o něm známo jen málo dalších informací. SARS i SARS-CoV-2/ 2019-nCoV jsou odlišné viry. I v tomto případě bylo cílem vytvořit vakcínu.