Konspirační weby jako Tadesco nebo VIP Noviny šíří hoaxy ohledně nákazy koronavirem. Jde o patenty laboratoří zkoumajících tyto viry. Jeden patent US7220852B1 byl patentován 25. dubna 2003 Patentovým úřadem USA. Druhý EP3172319B1 britskou laboratoří Pirbrigh´t Institute.

Proč si tedy laboratoře tyto viry nechaly patentovat? Koronavirus (Coronavirus) je společné označení (nikoli taxonomické jméno) pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae. Coronavirus je široké označení pro rodinu virů, které se vyskytovaly jen u zvířat, především u netopýrů, velbloudů a ptáků. Neexistuje jeden koronavirus.

16. listopadu 2002 v čínské provincii Kuang-tung byl poprvé prokázán přenos na člověka. Jednalo se o těžký akutní respirační syndrom SARS-CoV. Tehdy během několika dalších měsíců se nákaza rozšířila do více než 30 zemí, nakazila přes 8000 lidí a přímo způsobila smrt 774 lidí. Kromě smrtelného koronaviru SARS (SARS-CoV) se v lidské populaci nachází i příbuzné, méně virulentní koronaviry NL63 a OC43 způsobující běžná respirační onemocnění, vzácně zápal plic, a relativně nedávno objevené koronaviry NL63 a HKU1. V roce 2012 byl objeven virus z čeledi koronavirů nazvaný MERS-CoV způsobující zápal plic provázený selháním ledvin.

Jak již bylo napsáno, první přenos ze zvířete na člověka byl prokázán v listopadu 2002. Americký patentový úřad patentoval vir až 25. dubna 2003. Jednalo se o vzorek izolovaného viru SARS-CoV za účelem jeho dalšího zkoumání a vytvoření vakcíny proti němu. Vakcína funguje tak, že zdravý organismus se záměrně setká s méně nebezpečným mikrobem nebo jeho fragmentem. Imunitní systém se naučí rozpoznávat příslušné antigeny a očkovaný by tak měl být chráněn před nákazou nebo alespoň před vážným průběhem onemocnění v případě, že se setká s původcem onemocnění. To bylo i cílem vědců v USA, tedy vytvořit proti nemoci vakcínu. Jak známo, bohužel se to dosud nepodařilo. V současné době ani neexistuje účinný lék proti SARS testovaný na lidech, i když byly vyvinuty monoklonální protilátky a léky blokující činnost virové helikázy, což zabraňuje replikaci viru.

Co se týká patentu EP3172319B1, v tomto případě se jedná o mutaci viru napadajícího ptáky a prasata. Nazván je jednoduše jako koronavirus, protože je o něm známo jen málo dalších informací. SARS i SARS-CoV-2/ 2019-nCoV jsou odlišné viry. I v tomto případě bylo cílem vytvořit vakcínu.

Více si přečtěte v angličtině na webu Snopes.com.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.