Kancelář veřejného ochránce práv je zřízen v ČR od roku 1999, v letošním roce bude sněmovna volit nástupce Anny Šabatové v hlavní funkci. Hlavní účel ombudsmana byl měl spočívat v tom, že je jeho úkolem zlepšovat vztah mezi občanem a státní mocí z hlediska vymahatelnosti principů právního státu.

Prezident Zeman navrhl nejprve Helenu Válkovou. Ta se po skandálu nominace vzdala. Nyní navrhuje Stanislava Křečka. Ten působil jako zástupce veřejného ochránce práv, svou pozici však neobhájil, když byl v roce 2019 dvakrát sněmovnou odmítnut, respektive byla zvolena Monika Šimůnková.

Ve čtvrtek 16. ledna se však nechal na sociální síti Facebook slyšet, že by si přál úřad zrušit. Respektive dal za pravdu Václavovi Klausovi mladšímu, který navrhuje zákon zřizující úřad zrušit. „Může být, ale co do té doby než bude zrušen?“ ptá se Křeček na Facebooku.

Otázkou tedy je, proč prezident navrhuje člověka, který si přeje, aby byl úřad zrušen. Ombudsman o osudu svého úřadu nerozhoduje. Ten, kdo může kancelář zrušit je parlament, když by musel zrušit zákon č. 349/1999 Sb. a pozměnit všechny zákony, kde o funkci je zmínka.

Lze také klást legitimní otázku, proč chce Stanislav Křeček zrušit úřad až teď, když byl z peněz kanceláře veřejného ochránce práv živen.

Jak psal náš web v minulosti, Stanislav Křeček byl několikrát přichycen při manipulaci s fakty. Například v rozhovoru pro Parlamentní listy nemluvil pravdu o pozvání rektora Beka na hrad. Nedávno zopakoval lež Václava Klause mladšího o přejmenování vánočních trhů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.