Zástupce ombudsmanky JUDr. Stanislav Křeček poskytl ve středu 31. října 2018 rozhovor Parlamentním listům oligarchy Valenty.

Mezi jinými otázkami dostal i tuto:

Jaký je váš názor na kritiku, že president svým chováním znevažuje význam stoletých oslav?“

Křeček odpověděl:

„Licitace s pozváním a nepozváním se mi nelíbí, ale trvám na tom, že onu Pandořinu skřínku vzájemných vztahů presidenta a politiků otevřeli ti, kteří jako první, neschopni se mířit s volbou, která nedopadla podle jejich přání, první odmítli pozvání presidenta k účasti na společném slavení státních svátků. A potom, již jak to u otevřených Pandořiných skříněk bývá, se nenávist a zloba rozlétly do širého světa…“

Pan Křeček je věrným zastáncem Miloše Zemana a samozřejmě jej hájí, jeho tvrzení ale není v souladu se skutečností. Jak uvádí například server Novinky.cz v článku „Urazil jsem se, vysvětlil Zeman nepozvání rektora Beka“ z 25. října 2013, tedy krátce před prvními hradními oslavami založení Československa v Zemanově režii, měla se situace zcela jinak:

Prezident Miloš Zeman na páteční tiskové konferenci vysvětlil důvody, proč nepozval rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libora Grubhoffera na slavnostní akt na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října. Bek ho prý urazil, když zakázal Zemanovu přednášku z obavy před předvolební agitací.

Mikuláš Bek v září odmítl nechat Miloše Zemana vystoupit při jeho zářijové návštěvě Brna na ekonomicko-správní fakultě. Prý se bál, aby tam Zeman před volbami neagitoval. To ale Zeman odmítl s tím, že na přednáškách na vysokých školách, ani na náměstích nikdy neagitoval.

„Považuji to za urážku hlavy státu a na tuto urážku jsem reagoval jeho nepozváním,“ vysvětlil Zeman.

Rektor Mikuláš Bek v pátek odpoledne řekl, že už se k celé záležitosti nechce vyjadřovat. „Už to nechci moc komentovat a eskalovat přes média. Začíná to být natolik groteskní, že to pomalu přestává stát za další komentování,” řekl Právu.

Později se na webu univerzity nicméně objevil dodatek, v němž rektor trvá na svém stanovisku o neutralitě univerzitní půdy a popírá, že by se odmítnutí přednášky dalo vnímat jako urážka hlavy státu. „Postup, který chrání politickou neutralitu univerzit, nelze podle něj (Beka) označit jako urážku hlavy státu,” stojí v prohlášení.

Rektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libora Grubhoffera prý Zeman nepozval proto, že před několika týdny odmítl v souvislosti s okolnostmi kolem profesury Martina C. Putny svou účast při slavnostním jmenování profesorů v pražském Carolinu. „Když někdo odmítne jedno pozvání, je zcela jasné, že podruhé už pozván nebude,“ řekl Zeman.

Na jeho rozhodnutí reagovali další rektoři vysokých škol. 24 z celkových 26 se odmítlo akce zúčastnit.

Jak tedy vyplývá z textu článku a citací Miloše Zemana na tiskové konferenci, neúčast rektorů na oslavách 28. října 2013 nebyla jejich iniciativou. Podnět totiž vyšel přímo od prezidenta, který bere nesouhlas jako urážku majestátu. V Grubhofferově případě Zeman navíc zcela svévolně a nesmyslně dal do souvislosti s oslavami 28. října rektorovu neúčast na předávání profesorských dekretů v Karolinu, ačkoli slavnost byla, jak mi 5. listopadu 2018 potvrdilo oddělení vnějších vztahů a komunikace MŠMT, jako obvykle organizována ministerstvem školství, které i rozesílalo pozvánky. Prezidentská kancelář tedy nic neorganizovala a ani nikoho nezvala.

Jak se tedy zcela nesporně ukázalo, šíří pan Křeček zcela vědomě nepravdu, protože vůbec nešlo o to, že by se někdo nesmířil se Zemanovým zvolením. Rektoři také nebyli tím, kdo si jako první začal s „nezvaním“. Řeči Pandořině skříňce jsou nesmysl a ono zmíněné zlo se ve skutečnosti šíří z Hradu. JUDr. Křeček tímto bájením slouží pouze Miloši Zemanovi, nikoli pravdě. Za pohádky ovšem lze dostat i vyznamenání…


author