Prezident Miloš Zeman se v souvislosti s výroční zprávou BIS za rok 2018 prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka nechal slyšet, že „je absolutně nepřijatelné, aby BIS označovala lidi s odlišným názorem za dezinformátory.“ Prý je to útok na svobodu slova. Bezpečnostní informační služba totiž ve své zprávě za rok 2018 uvedla, že nejzávažnější hrozbu pro ústavnost České republiky představovalo právě šíření dezinformací proruskými aktivisty. Proruští agenti v posledních letech stále intenzivněji, koncepčněji a systematičtěji brojí proti politickému uspořádání v Česku a členství země v EU a NATO, zkonstatovali zpravodajci.

Jenže lež není názor. Jako příklad můžeme uvést tvrzení aktivního člena trollí skupiny Jsmetu Original 1984 Petra Rajského, že otec Mikuláše Mináře spolupracoval s StB. Samozřejmě to byla lež. Těm, kdo tvrdí, že lež je svobodný názor, lze tedy klást jednoduchou otázku: „Jak by bylo příjemné Vám, kdyby někdo o Vašem otci/matce šířil takové lži?“ Právě lidé okolo Jiřího Černohorského a Petra Rajského jsou typickým příkladem proruských dezinformátorů, o kterých píše BIS.

Připomeňme, že například 28. července 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal 2. ročník festivalu „Ruská vzájemnost“. Akce byla připravena českým sdružením Čest, Svoboda, Respekt za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Večer zahájil zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR O. Soloduchin. Účastníky a hosty přivítal předseda sdružení Čest, Svoboda, Respekt J. Černohorský. Zdůrazňoval prý důležitost přátelství mezi všemi slovanskými národy.

A kdo je partnerem onoho záhadného ruského střediska?  Kromě spolků a firem, které nikdo nezná, je to například i Diplomatická akademie ministerstva zahraničí v Rusku. Ta „vzdělává“ budoucí ruské diplomaty (čti agenty) v zahraničí. O tom, kolik za přípravu takového „festivalu“ pro pár desítek věrných inkasují, se nic na transparentním účtu nedovíme. Pořádání pseudofestivalů, pseudopřednášek a jiných pseudoakcí je jedna z nejhorších praktik, kterých se dopouští některé neziskové organizace, které drtivé většině poctivých kazí jméno. Jedna z takových neziskovek je evidentně Čest, Svoboda, Respekt. Akorát peníze nedostávají od Sorose.

Komentář bych zakončil citováním Filipa Schneidera. „Kdyby ve zprávě BIS byla jedna jediná věta o tom, že několik jedinců z české muslimské komunity jeví známky radikalizace, byl by už vyhlášen stav nouze, vojáci v ulicích a v televizi politici bijící se v prsa, jak musíme za každou cenu zachránit naši zemi před záhubou. Naštěstí se v té zprávě píše jen to, že vlivové a špionážní sítě dvou nepřátelských zemí prorůstají do nejvyšších pater naší politiky. Že je vykonávána aktivní a dosud úspěšná snaha podřídit naši zemi plně zájmům nepřátelských mocností. Takže pohoda.“


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com