Předsednictvo SPD zrušilo již dvě své krajské organizace. V Moravskoslezském kraji a na Královéhradecku. Co stálo za zrušením na Ostravsku, zveřejnil pořad Reportéři ČT. „Porušování stanov hnutí, nedemokratické postupy, přijímání malého počtu členů, snaha privatizovat moravskoslezskou SPD pro své osobní cíle,“ to je v rozhodnutí o zrušení hnutí. A v tomto ohledu jde skutečně předsednictvu SPD dát za pravdu.

„Naše kritiky byly považovány za útok na vedení, za útok na pana předsedu, porušování stanov. Následně jsme byli ponižováni, uráženi, dehonestováni. Byť ta radost z toho, že se tady něco děje, že nějakým způsobem nám dává předsednictvo v Praze zapravdu, tu je, tady nyní to vyznívá, že se opět udělal jen nějaký rozruch, a všechno bude při starém,“ vzpomíná na poměry v SPD bývalá koordinátorka pro Ostravu – jih Veronika Turská. „My jak jsme odešli, každého z nás přiřadil k někomu. Někdo byl agentem DSSS, někdo agentem Realistů,“ dodává bývalý člen Miroslav Krejčíř. „Pan Volný vždycky vytvářel neskutečné konspirační teorie, nad kterými zůstával zdravý rozum stát,“ prohlásila v pořadu ČT Veronika Turská.

Šílené konspirační teorie doprovází celou SPD. Stačí vzpomenout na mikrovlnky bezpečnostního odborníka strany Radka Kotena.

Ačkoliv v tomto sporu jde předsednictvu SPD dát za pravdu, samo hnutí má stanovy, které nejsou příliš demokratické. Natož aby měli cokoliv společného s přímou demokracií. Podle stanov SPD se každý zájemce o členství musí nejprve stát čekatelem. „Čekací doba trvá dva roky, po kterých musí být jeho členství schváleno konferencí hnutí a samotným Tomio Okamurou. Ten má kdykoliv absolutní právo veta nad členstvím každého z potenciálních zájemců. Čekatel na členství v SPD je svým postavením blízký řadovému členovi některé z náboženských sekt. Do strany vstoupil, protože považuje Okamuru za jakéhosi spasitele, jeho práva ale jsou dle stanov hnutí zcela minimální. Podle stanov čekatel nemůže hlasovat, volit, ani být volen do orgánů hnutí a ani nemůže nijak ovlivnit vnitrostranické záležitosti. Dostane tak leda nicotnou kartičku s vlastní fotkou a podpisem Tomio Okamury. Stranický čekatel je pro Okamuru nejen jakousi mrtvou duší, ale zároveň zdrojem příjmů. Podle stanov totiž i čekatel musí platit stranický příspěvek. A to i kdyby měl po dvou letech Tomio Okamura rozhodnout, že ho ve straně nechce. Co se financí týče, je o nich oprávněn rozhodovat jen statutární orgán hnutí SPD. Tím není nikdo jiný než Tomio Okamura spolu s tajemníkem SPD Jaroslavem Staníkem. Pouze oni mohou rozhodovat o osudu peněz vybraných od tisíců čekatelů,“ shrnul Jan Palička.

Špatné situace v Okamurově SPD se snaží využít i další extremistická uskupení. Například Národní demokracie antisemity Adama B. Bartoše. „Národní demokracie pozorně a se znepokojením sleduje situaci uvnitř hnutí SPD, zejména pak rozpuštění buňky v Moravskoslezském kraji, které se odehrálo těsně poté, co poslanec Lubomír Volný ohlásil kandidaturu na předsedu SPD proti Tomiu Okamurovi. Tato skutečnost bohužel potvrzuje náš názor, že se Okamura nechová jako národovecký lídr, nýbrž jako solitérní hráč, kterému více než o ideje jde o jeho stranické postavení a který vedle sebe nestrpí nikoho, kdo by mu mohl „přerůst přes hlavu“. Tato vlastnost se bohužel projevuje i v Okamurově neochotě spojit síly s dalšími vlasteneckými stranami, což opakovaně vede ke štěpení národovecké scény,“ píší extremisté na svém webu.

Zajímavé mezitím je sledovat postoje dezinformačních webů. Postoj zaujal už web Aeronet, který se ve sporu Volný vs. Okamura (nebo lidé okolo Tomia Okamury, jak tvrdí Volný) postavil na stranu Volného. Aeronet například tvrdí, že špičky Okamurova hnutí jsou propojeny na Ivana Langera, Antonína Charouze, Tomáše Hrdličku a na Fialovy státní zakázky pro Severoatlantickou alianci a výcvik afghánských pilotů v LOM Praha pro potřeby americké armády a NATO. Tvrdí také, že firma Radima Fialy, úklidová firma zaměstnávající především invalidy, uklízela i pro premiéra Andreje Babiše a praktiky Fialovy firmy prý připomínají praktiky tzv. šmejdů zaměřujících se na důchodce.

Šedou eminencí a jakýmsi vlivným guru v SPD je, podle Aeronetu, prý ředitel prostějovského gymnázia Jiřího Wolkera Michal Šmucr, který je letitým kamarádem Radima Fialy. A tady to začíná všechno do sebe zapadat, posuďte sami. Michal Šmucr dříve totiž působil jako poradce v oblasti školství pro Andreje Babiše (ANO), aby se náhle poté stal vlivnou zákulisní postavou v hnutí SPD.

Toto jsou ovšem dohady. Jistotou je, že SPD je napojena na různé kmotry a pochybné podnikatele, již od samého počátku. Připomeňme tlačení Jana Čížka na magistrát nebo poslance Jiří Kohoutka, který si předtím vydělával poskytováním nebankovních půjček za takřka lichvářský úrok.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.