Na demonstraci na Václavském náměstí přišly desítky tisíc lidí. Nelze rozhodně tvrdit, že všichni účastníci demonstrace byli proruští. Extremistické síly zneužily (oprávněnou) rozhořčenost lidí týkající se například inflace a žalostné komunikace vlády. Demonstraci pořádali přední dezinformátoři. Oficiálně jimi byli Ladislav Vrabel a Jiří Havel.

Ladislav Vrabel je podnikatel vlastníci síť pizzerií. Vyznává buddhismus. Od roku 1996 se Ladislav Vrabel několikrát pokusil o podnikání v gastronomii. Brojí proti radnici v Českých Budějovicích a náš web o něm už psal v souvislosti s dezinformacemi o lidech z Ukrajiny. V polovině listopadu minulého roku vlastník restaurace Šeberák, zakladatel Iniciativy Chcípl PES, svolal demonstraci na Staroměstské náměstí, které se zúčastnilo víc jak deset tisíc lidí. Řečníci se vskutku „předvedli“:  Přítomní byli vyzváni, aby nenosili roušky ani respirátory (což vskutku převážná většina neměla), bylo jim doporučeno, aby nenechávali děti doma v karanténě, ale naopak trvali na jejich docházce do školy, i když mohou být nakažené. Tvrzení, že nemocnice nebudou mít dost místa pro neočkované označili za vyhrožování. Dokonce srovnávali protiepidemická opatření s nacistickým režimem a vyčleňování neočkovaných ze společnosti s pronásledováním Židů za druhé světové války.

Vrabel, stejně jako jiní aktivisté, se z COVIDu rychle přeorinetoval na znalce konfliktu na Ukrajině a hájí zájmy Ruska. Například v den útoku Ruska na Ukrajinu napsal: „Ano, Rusko dnes předvedlo akt agrese, ale bombardování Jugoslávie dodnes nazýváme ‚Merciful angel‘ (Milosrdný anděl). Wikipedie uvádí oficiální název ‚Nobel anvil‘ (Vznešená kovadlina) a od našeho prezidenta Havla víme, že povaha tohoto bombardování byla výlučně humanitární.“

Jeho rétorika se však začala brzo zostřovat. Několik dní na to už šíří ruskou lež o nacizaci Ukrajiny: „Neonacisté na Ukrajině vyvraždili za posledních osm let až 14 000 občanů Ukrajiny ruské národnosti – včetně dětí. Známé jsou případy na Krymu, kde neonacisté bili lidi tyčemi, nutili je jíst rozbité sklo a stříleli je do zad, když utíkali. V Oděse zase neonacisté upálili za živa až 48 lidí.”

Pojďme do současnosti, 28. srpna pro změnu napsal: „Ruská televize v pořadu Solovjov LIVE v reportáži Sergeje Makarenka přinesla šokující informaci o tom, že Česká republika na svém území cvičí teroristy. Vzhledem k chování české ministryně obrany v kauze podpory terorismu proti ruské novinářce Darje Duginové to ale už tolik šokující není, pomalu si totiž začínáme uvědomovat, že česká vláda se vydala ve stopách americké administrativy a mnoha dekád neblahé paměti amerického terorismu po celém světě.“ A kdyby někdo pochyboval, o co Vrabelovi jde, napíše nám to 1. září: „Systém se začíná hroutit. Je třeba držet směr a stupňovat sílu!“

Podobně na tom je i druhý z organizátorů, Jiří Havel. I ten brojil proti COVIDovým opatřením. Jiří Havel patří mezi hlavní představitele iniciativy Chcípl PES. Vlastní web Žlutá voda, který radil jak nebezpečný koktejl namíchat z chloritanu sodného a kyseliny citronové. Žlutou vodou je myšlena dezinfekce.

Jak náš web psal, neobvykle vysoký prostor na demonstraci dostali lidé z nově vzniklé strany PRO a Trikolóry.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.