Iniciativa Chcípl PES, který také neúspěšně kandidovala ve volbách (0,40 % hlasů), pořádá po republice různé demonstrace proti opatřením a očkování a rovněž šíří hoaxy. Nyní se ukázalo, že jako alternativu opatřením a očkování nabízí přední představitel hnutí pití bělidla na bází SAVA.

Za anonymní českou webovou stránkou propagující používání bělidla a průmyslové dezinfekce – oxidu chloričitého (CDS) – proti covidu-19 stojí jeden z hlavních představitelů iniciativy Otevřeme Česko – Chcípl pes. Ta je hlavním organizátorem protestů proti pandemickým opatřením.

Chlordioxid neboli oxid chloričitý je známý jako velmi účinné oxidační činidlo, primárně se používá pro bělení buničiny, ale své místo má při dezinfekci pitné vody ve veřejných zdrojích. Mimo to se s ním setkáváme v různých zdravotnických zařízení, hotelích, nemocnicích a při úpravě vody v potravinářském průmyslu.

„Tato látka je látkou žíravou a zdraví škodlivou při požití, vdechování a při styku s kůží, při vyšších koncentracích může způsobit poleptání trávicího traktu až perforaci (proděravění – pozn. red.) jícnu a žaludku,“ popsala lékařka Kateřina Kotíková z Kliniku pracovního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

„Dávka, při níž je oxid chloričitý schopen zabíjet viry, bude velmi blízká dávce, při níž jsou poškozovány lidské buňky. Lidé si přečtou, že daná látka může zabíjet viry, ale neuvědomí si, že podobným mechanismem může zabíjet či poškozovat lidské buňky. Oxid chloričitý v zásadě nelze nadávkovat tak, aby jeho užití bylo bezpečné,“ vysvětluje toxikolog z Univerzity Pardubice Miloslav Pouzar.

Jak již bylo napsáno, mezi fanoušky oxidu chloričitého nyní rezonuje stránka Žlutá voda. Za ní stojí Jiří Havel, který patří mezi hlavní představitele iniciativy Chcípl PES. Na stránce, kterou Havel provozuje, jsou například rady, jak nebezpečný koktejl namíchat z chloritanu sodného a kyseliny citronové.

Podnikatel Jiří Havel má podle webových stránek Otevřeme Česko na starosti marketing této iniciativy. V reklamní branži se pohybuje i profesně – má firmu Instant Media, která podle svého webu dodává obchodním řetězcům a dalším zákazníkům zvukové kulisy do obchodních prostor. Havel také moderoval obě poslední velké demonstrace proti covidovým opatřením – 17. listopadu na Staroměstském náměstí a o pár dnů později na Letné. Stránka Žlutá voda je koncipovaná jako nekomerční, uvádí však odkaz na český internetový obchod, kde si zájemci mohou koupit chemikálie, knížky a další vybavení. Například „generátor ultračistého oxidu chloričitého“ stojí 25 000 korun. Obchod už funguje minimálně deset let, už v roce 2011 upozornil Státní úřad pro kontrolu léčiv, že nelegálně prodává neregistrovaný léčivý přípravek.

Pití dezinfekce proti covidu navrhoval i exprezident Donald Trump. Americké úřady pak po jeho vystoupení zaznamenaly nárůst otrav domácími dezinfekčními prostředky typu českého Sava o desítky procent.

Na konci listopadu média psala o Rakušanovi Johannu Biacsicsovi, který skončil s covidem v nemocnici, ale podepsal reverz a doma si naordinoval infuzi oxidu chloričitého a kuchyňské soli. Dva dny nato zemřel.

V Česku naštěstí k takové tragédii nedošlo, byť na jeden podobný případ vzpomíná primářka Lenka Kozlíková z Oddělení urgentního příjmu dospělých FN Motol. „Z praxe si vybavím pacientku, která se chtěla bránit před covidem horkou koupelí s dezinfekcí. Dráždivé výpary způsobily otok plic a žena skončila na umělé plicní ventilaci,“ popsala


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.