Aktuálně se ze Slovenska šíří dezinformační video, ve kterém mluví muž, který je představován jako řidič autobusu. Ve videu je přitom aktivista Ladislav Vrábel, mediálně známý z kauzy pizzerie U žáby kterou provozoval v Českých Budějovicích. V době migrační krize začal brojit proti islámu, uprchlíkům, přidal se k dezinformátorům a postupně rozšiřoval své dezinformační portfolio, zaměřoval se hlavně na COVID-19. Momentálně provozuje několik pizzerií v Praze a v Český Budějovicích, v posledních volbách kandidoval za hnutí Otevřme Česko – Chcípl PES.

V aktuálně šířeném videu se věnuje situaci na Ukrajině a příchodem lidí utíkajících před agresí Ruska. Na videu straší například příchodem lidí z Afriky. Že tomu tak není, se může každý přesvědčit v asistenčních centrech. Samozřejmě existují i statistiky příchozích lidí, ze kterých je zřejmé, že drtivá většina lidí příchozích do ČR, pochází z Ukrajiny. Vrábel rozvíjí ve videu šílené teorie, že lidé z Afriky budou cestovat přes rozbombardované území Ukrajiny, kde je ochromena infrastruktura.

Je pravdou, že osoba s udělenou dočasnou ochranou budete mít možnost pobývat na území ČR po dobu až 1 roku (s ohledem na účinnost zákona lex Ukrajina však maximálně do 31. března 2023), budete mít přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, ke vzdělávání, volný přístup na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování. Není pravdivé, že by dočasná ochrana měla být prodlužována o další dva roky a není pravda, že na ni mají právo všichni lidé z Ukrajiny.

Na čí straně Vrábel stojí, se dozvíme na konci videa, kdy začíná hovořit o jaderné válce a údajné cenzuře všeho ruského. Hovoří o tom, jak Rusové vnímají sankce a Evropu a že prý ruská armáda je silnější než armády NATO. Faktem je, že vojenští experti jsou překvapeni hrůzostrašným technickým stavem ruské armády a špatným výcvikem. V závěru vlastně vyzývá, aby se Ukrajina vzdala Rusku, aby náhodou Rusko nepoužilo jaderné zbraně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.