Předseda neúspěšné strany PRO Jindřich Rajchl na sociálních sítích rád straší lidi. Nedávno například předpovídal dlouhou odstávku jaderné elektrárny Dukovany a následný nedostatek elektrické energie, odstávka však trvala necelý měsíc. Jeho stranu a jeho osobně však lze především vnímat jako hlásnou troubu Kremlu. Loboval například za dodávky plynu z Ruska. Nyní, když země zastropovaly ceny ruské ropy na 60 USD za barel, pro změnu straší, že pohonné hmoty budou stát 150 Kč za litr. Přitom ceny pohonných hmot klesají. Benzín je dokonce levnější než před napadením Ukrajiny Ruskem.
Je pravda, že Vladimir Putin vyhrožuje nedodáním ropy do zemí, které přistoupily na zastropování cen. Česká republika je však na to připravená. Českých rafinérií se spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. Především však do českých rafinérií neproudí jen ruská ropa, ale ropa prostřednictvím ropovodu TAL (respektive IKL). Už nyní zajišťuje 50 procent dovozu do České republiky a chystá se jeho rozšíření.
Pokud by ale skutečně došlo k přerušení dodávek ropy z Ruska, výroba paliv by se v Česku nezastavila. Rafinérie v Kralupech nad Vltavou totiž už nyní zpracovává výhradně neruskou ropu. „V Česku od roku 2019 zpracováváme šestnáct různých druhů ropy z desítky zemí světa – z USA, Afriky, Severního moře, Saudské Arábie, Kazachstánu, Ázerbájdžánu a podobně,“ upřesňuje mluvčí společnosti Orlen Pavel Kaidl.
Naopak těžká sirnatá ropa z Ruska je hlavní surovinou pro litvínovskou rafinérii. Její podíl oproti jiným druhům tam činí až 75 procent. Na její možný výpadek jsou ale i zde připraveni a v minulosti jej otestovali. „Jsme technologicky schopni ruskou ropu nahradit druhově podobnými typy ropy a pokračovat ve výrobě paliv,“ ubezpečuje Kaidl.
Rafinérie v Česku dlouhodobě rozšiřují počet zemí, odkud odebírají ropu. „Snížili jsme závislost na ruské ropě z osmdesáti procent na přelomu tisíciletí na aktuálních zhruba padesát procent,“ podotýká mluvčí. V celé skupině Orlen, která působí v Polsku, Česku, Německu a Litvě, je podíl ruské ropy pouze 30 procent. Například polské rafinérie do konce roku „černé zlato“ z Ruska nahradí úplně.
Je tedy možné, že v příštím roce ceny pohonných hmot opět porostou. Rozhodně však nehrozí scénář, kdy by litr benzínu nebo nafty stál 150 Kč za litr. Zbývající potřebná ropa pro rafinérie lze případně krátkodobě dovážet například vlaky.
„Komerční “vlastenec” Jindra Rajchl prorokuje, že ceny pohonných hmot budou 150 Kč za litr. Připomeňme, že na uplynulý podzim prorokoval cenu 200 Kč za litr. Tak “vlastenci”, hezky posílejte Jindrovi penízky, ať vás na Facebooku může zachraňovat svými nesmysly,“ uzavírá šířený nesmysl analytik Roman Máca.