Poměrně hodně sdílený je na Facebooku status Jindřicha Rajchla, podle kterého není možné dostatek plynu zajistit dodávkami LNG kvůli nedostatečnému počtu terminálů. Statusu se chytl například i web První zprávy. Důvodem je, že kolem Španělska krouží desítky lodí se zkapalněným zemním plynem. Jenže jedná se jen o další manipulaci z jeho strany.

V samotných článcích o tom se totiž píše, že k problémům přispěla nižší poptávka z průmyslu, než se čekalo, protože evropská ekonomika zpomaluje, a také nižší spotřeba ve Španělsku, než se předpokládalo, kvůli neobvykle teplému počasí v této sezoně. Analytik firmy ICIS Alex Froley dodává, že dalším důvodem vysokého počtu neodbavených lodí je, že s blížící se zimou a rostoucí poptávkou po vytápění se očekává růst cen, takže některé lodě čekají s prodejem svého nákladu za vyšší cenu, která může kompenzovat dodatečné náklady na přepravu vzniklé tím, že stojí na moři.

Tito obchodníci tedy i spekulují, že cena opět poroste. Cena plynu totiž v současné době prudce klesá. Asi není nutné psát, že ceny se odvíjí právě od poptávky. Je tedy jasné, že plynu je v současné době dostatek. Tuzemské zásobníky plynu jsou naplněny z 92 procent a daří se tvořit zásoby. Česká republika je tedy na zimu připravená.

Na závěr snad jen poznámka. Jindřich Rajchl a strana PRO tlačí na obnovení dodávek plynu z Ruska přes děravé potrubí. Je tedy dobré si klást otázku, zda náhodou není rychlejší vybudovat další terminály na LNG než spoléhat na opravu Nord Streamu a doufat, že Rusko ho následně naplní plynem. Ale on ten plyn je americký a to zřejmě straně PRO nevoní.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.