Předseda strany PRO zveřejnil starou tabulku ceny elektřiny. V příspěvku se obouvá do České televize a našeho projektu, že prý nepíšeme pravdu o Maďarsku. Přitom je lehce dohledatelné, že naše příspěvky se týkaly nákupu plynu a cen a dostupnosti pohonných hmot. O cenách elektřiny jsme nepsali ani řádek. Velkým paradoxem je také, že Rajchl v příspěvku upozorňuje na údajné nepravdy České televize, ale zdrojem jeho tvrzení je grafika České televize. Připomíná nám to projev prezidenta Miloše Zemana o islamizaci Evropy, který byl sdílen s logem ČT24 a heslem „Co vám v ČT neukáží“.

Tabulka je navíc stará. V tabulce je uveden zdroj a to HEPI. A tak není problém se podívat na samotný web. Z něj zjistíme, že cena elektřiny pro koncového zákazníka už není v ČR 53 centů za kWh, ale 40 a například Německo je již na tom podstatně hůře. Co vám také Rajchl neukáže, je fakt, že cena elektřiny v Česku po Nizozemsku a Španělsku klesá nejvíce v celé Evropě. Za poslední rok klesla cena o 23%.

Důvod je samozřejmě jasný a ten vám také Jindřich Rajchl nesdělí. Vše souvisí s krachem Bohemia Energy, kdy po krachu statisíce zákazníků musely přejít k dodavateli poslední instance. Ceny elektrické energie byla pro tyto zákazníky po krátkou dobu nesmírně drahá. Nyní se situace už normalizuje, ostatně ČEZ nabídl tarif pod cenovým stropem. Netvrdíme, že vláda ČR nemohla na ceny energií zareagovat rychleji a razantněji. Za krach (respektive odchod z trhu) Bohemia Energy však opravdu nemůže.

Tabulka navíc ukazuje ceny elektrické energie bez cenového stropu. Cena elektřiny je vládou zastropována na 6 Kč za kWh, což je přibližně 25 centů. K tomu je třeba připočíst ještě cenu za distribuci a odměnu obchodníkovi, ale rozhodně i tak cena nečiní 40 centů za kWh.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.