Maďarsko je často zmiňované dezinformátory jako vzor pro Českou republiku. Je zmiňovaná například jeho neutralita k Rusku, za což prý dostává levný plyn. Ve skutečnosti to však není pravdou. Plyn má stejně drahý jako zbytek Evropy. Web index.hu navíc konstatoval, že Maďarsko má nejvyšší inflaci za posledních 25 let a přesahuje 20 %, což je ještě horší číslo než v ČR. Země například také regulovala ceny pohonných hmot, ale jediný výsledek, který opatření mělo byl nedostatek paliva na čerpacích stanicích.

Ale zpět k plynu. Například protivládní aktivista a odborník na plynárenství Vladimír Štěpán navrhoval, aby Česká republika nakoupil levnější plyn z Ruska prostřednictvím Maďarska. Věci se chytla i strana PRO Jindřicha Rajchla.

„Přestože cenový vzorec 15leté dohody o plynu s Gazpromem podepsané v září 2021 zůstává tajný, Maďarsko podle statistik zahraničního obchodu nejspíš platí plnou tržní cenu, uvedl Tamas Csonka na webu Intellinews.com. Smluvní ceny jsou svázány s kotacemi na nizozemské energetické burze TFF na rozdíl od předchozí smlouvy, kdy byla cena spojena s pohyby na trhu s ropou.

To znamená, že Maďarsko už víc než rok neplatí Rusům za plyn zhruba 20 eur za megawatthodinu (MWh), jak dodnes tvrdí poslanci hnutí SPD či méně orientovaní čeští experti a komentátoři. Maďarsko dnes platí více než 200 eur za MWh. Zmrazení cen pro koncové zákazníky vede k tomu, že dodatečnou finanční zátěž v řádu miliard eur nese státní rozpočet.

Ministr financí Mihaly Varga nedávno přiznal, že Maďarsko za dovezený plyn, ropu a elektřinu (Maďarsko dnes musí zhruba třetinu elektřiny dovážet – pozn. red.) v letošním roce zaplatí 8,2 bilionu forintů (20 miliard eur neboli 500 miliard korun), což je pětkrát víc než v roce 2019. Další prodej elektřiny a plynu domácnostem i firmám za podnákladové ceny je neudržitelný a maďarská vláda jej bude muset brzy ukončit kvůli neudržitelnému rozpočtovému deficitu,“ píše David Tamba pro Ekonomický deník.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.