Včera náš web psal o bizarním hovoru Soni Tatarové s Jakubem Šťastným (jeho pravé jméno je pravděpodobně Jaroslav Furch). Zjednodušeně jde o to, že Šťastný tvrdí, že umí rozpoznat krev očkovaných a neočkovaných, ale odmítl test, který by to dokázal. Na sociálních sítích kolují také záznamy z konference „Kapka pro život“, kde Monika Waksmundská a další známé postavy dezinformační scény se to snaží také dokázat. Ve skutečnosti ovšem k přímému porovnání před zraky lidí za celou dobu konference nedošlo. A ani nemohlo. Mikroskopické snímky totiž nic nedokazují.

Jak lze manipulovat se vzorky krve pod mikroskopem psal už v roce 2015 Český klub skeptiků Sisyfos. V jejich pokusech mj. vidíme podobné záběry jako na aktuálních videiích. Projekt Vaxinátor pro změnu zveřejnil video, na kterém ukazuje, že třeba i v kapce destilované vody lze při troše fantazie najít předměty, které vypadají jako parazit, nanobot nebo čip. Ve skutečnosti se jednalo o vlákno z ubrousku, o prach nebo znečištění laboratorního sklíčka.

Pro správné posouzení podobného materiálu je nutné vždy znát jeho zdroj a okolnosti, za kterých vznikl. Ty nejsou uváděny na žádném takovém „důkazu“. Tato videa a „fotografie” mají společné jedno. Nikdy nevidíme jak vzorek byl nanesen pod mikroskop. Český klub skeptiků Sisyfos navíc upozorňuje, že mikroskopický rozbor krve není příliš ověřeným a správným způsobem analýzy krve. Údajná analýza navíc probíhá pod mikroskopy, které se prodávají jako dětské hračky.

Internetem také kolují záběry, kde je pod mikroskopem rozebírána vakcína s tím, že záběry dokazují, že obsahuje grafen. Ve skutečnosti se jedná o sůl. „Jedná se o krystaly soli, které se vysrážejí během krystalizačního procesu,“ vysvětlují odborníci z Národního institutu pro léčiva ve Varšavě z oddělení biotechnologie a bioinformatiky léčiv. Tyto soli jsou uvedeny v seznamupomocných látek výrobcem vakcíny. O složení vakcíny si můžete přečíst v Souhrnu údajů o přípravku (CHPL). Podrobný seznam pomocných látek, včetně chloridových a fosfátových solí, je uveden v části 6 na straně 9. Chlorid sodný (NaCl) je základní složkou kuchyňské soli. Mezi běžné experimenty, které se často zkoušejí i na základní škole je ze solného roztoku odpařit vodu, aby zůstaly jen krystalky soli. Právě to je na videu vidět.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.