Před několika měsíci náš web vydal článek o tom, že sociální sítí Facebook se šíří smyšlená historka o údajných úmrtích seniorů po očkování proti COVID-19 v Měšicích. Hlavní roli tehdy sehrála bývalá pečovatelka Václava Vondráčková. Video zveřejnila Jana Peterková, která Vondráčkovou aktivně povzbuzovala, následně o případu natočila sama i další videa. Případem se zabývá policie. Následně Václava Vondráčková přiznala, že lhala. Svůj čin svedla na Janu Peterkovou, která jí prý nabízela finanční pomoc.

Jana Peterková nyní napadá 2. ZŠ J.A. Komenského v Milevsku. Jde o povinné testování dětí. Podle ní každý, kdo provádí “zdravotnický úkon” na dítěti na půdě školy, páchá trestný čin genocidy. „Takže když se dítě ve škole zraní a někdo mu poskytne první pomoc, je to podle Peterkové genocida,“ píše analytik Roman Máca. Toto tvrzení je samozřejmě nesmyslné i z toho důvodu, že antigenní testy jsou schváleny k samotestování, zároveň učitelé podstupují základní zdravotnické kurzy.

Případem z Milevska se zabýval web Eurozprávy, který se také zabývá vyvracením dezinformací. „Policie má nyní v souvislosti s Peterkovou na stole další případ. Nové trestní oznámení na ni podal ředitel 2. základní školy J. A. Komenského Milevsko Michal Divíšek, v souvislosti s videem, které se objevilo na facebookovém profilu dezinformátorky. Na něm bývalá reportérka zpovídá několik žáků, kterých se ptá na průběh testování. Ti například tvrdí, že jim bylo ze strany jedné z učitelek a ředitele vyhrožováno, a že se pod hrozbou příjezdu policie museli podrobit antigennímu testu, ačkoliv nechtěli. Už samotné video ale vyvolává pochybnosti, neboť jeden z žáků si například nedokázal vzpomenout na jméno své učitelky. Ta navíc podle ředitele školy u testování žáka vůbec přítomna nebyla. Sociálními sítěmi následně začala kolovat starší fotografie, na níž je Peterková vyfocena v přítomnosti dalšího ze zpovídaných žáků. Je tedy pravděpodobné, že se znají, a podle neověřených informací by se dokonce mělo údajně jednat o syna jejího partnera. Ředitel školy o sociálních vztazích mezi Peterkovou a zmíněnými žáky z inkriminovaného videa spekulovat nechce, dnes se ale bývalá reportérka do školy vrátila, a podle něj dorazila i s otcem onoho žáka. Dodal, že odmítli nosit respirátory, a Peterkovou byl nucen z budovy vykázat. Na místo byla navíc přivolána i městská a státní policie, s níž se podle záběrů zveřejněných na internetu dezinformátorka několik minut dohadovala,“ píší Eurozprávy. Peterková nyní vyhrožuje Eurozprávám žalobou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.